Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Proiect didactic activitate integrata grupa : mjlocie cine sunt/suntem? maricica, in vizita la gradinita

Proiect didactic activitate integrata grupa : mjlocie cine sunt/suntem? maricica, in vizita la gradinita


PROIECT DIDACTIC

Activitate integrata

Gradinita Nr.1 JIlava.

Grupa : mjlocie

Propunator : Tema anuala: Cine sunt/suntem?

Domenii experentiale implicate: ALA + ADE (Limba si comunicare+



Om si societate

Tema zilei ,,MARICICA, IN VIZITA LA GRADINITA"

Tipul de activitate: Dobandire de cunostinte

Forma de realizare: frontal, pe grupuri mici si individual

Scopul activitatii:

Dezvoltarea capacitatii de comunicare , de a transmite ganduri, intentii, de a utiliza corect obiectele de uz peronal;

Contributii la aprofundarea cunostintelor referitoare la obiectele de uz personal ;

Contributii la dezvoltarea capacitatilor de a-si ingriji corpul si vestimentatia;

Obiectivele operationale ADE:

Sa participe la activitatile de grup atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor;

Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia.

Sa transmita mesaje simple; sa reactioneze la acestea

Sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrarii, precum si reguli de securitete personala.

Sa manifeste interes fata de propria vestimentatie.

Sa constientizeze importanta ingrijirii corpului.

sa manifeste atitudini de cooperare.

sa participe cu placere si interes la activitatiile propuse

Sa foloseasca formule de politete.

Obiective operationale ALA-

APA SI NISIP -JOC SPALATORESELE

sa foloseasca materilale puse la dispozitie pentru a spala rufe ( apa. sapun).

sa colaboreze, sa lucreze in echipa, pentru a realiza jocul propus.

Sa-si stabileasca rolurile.

JOC DE ROL - DE-A MAMICILE

sa-si imparta rolurile;

sa utilizeze deprinderile de a ingriji hainele ( calcat, impachetat, aranjat)

Metode si procedee:

-explicatia,conversatia,demonstratia,problematizarea,munca pe echipe, metode activ participative ,turul galeriei.

Material didactic folosit: obiecte de uz personal ( periuta, piaptan,sapun, oglinda,prosop), apa, cosulete, sfoara pentru intins rufele, masuta de calcat rufe, fier de calcat, umerase, o papusica(MARICICA), jucarii- ursulet, papusica etc.

Durata: o zi.

SCENARIUL ZILEI

La intalnirea de dimineata, copiii saluta obiectele de uz personal de la centrul tematic evidentind caracteristicile acestora. Exemplu.,, Buna dimineata ! draga periuta tu ma ajuti sa am dintii albi."

In timp ce ei saluta si spun lucruri pozitive despre fiecare obiect se va face prezenta, pe urma se trece la completarea calendarului naturii.

Anuntarea temei. Le voi spune copiiilor ca azi o sa avem o vizita. La noi in grupa o sa vina o fetita pe care noi nu o cunoastem si trebuie sa-i aratam ce invatam noi la gradinita. Le voi spune ca pe fetita o cheama Maricica si noi trebuie sa ne pregatim sa o putem astepta.

Tranzitie

Prin jocul ,, Dimineata noi ne spalam, ne spalam," copiii mimeaza spalatul mainilor, spalatul fetei, spalatul dintisorilor, apoi pleaca spre centre. In timp ce copiii merg spre centre, descopera doua cosulete cu rufe. Unul este cu rufe murdare iar celalat cu rufe sifonate si nearanjate.

La propunerea mea copiii doresc sa ajute aceste haine pentru a mai putea fi folosite. Prin intrebarea oare cum le putem ajuta? Hotaram impreuna ca trebuie spalate si aranjate

La centru APA SI NISIP copiii gasesc apa si sapun. Le propun sa ne jucam jocul ,, Spalatoresele".Dupa indicatiile si explicatiile mele copiii spala rufele, Incercind sa lucre in echipa. Pe urma le intind pe sfoara sa se usuce.


La centrul JOC DE ROL copiii gasesc masuta de calcat rufe, fier de calcat, umerase. Le propun sa ne jucam jocul ,, De-a mamicile". Astazi la gradinita avem grija ca hainele sa fie aranjate la fel cum face mama noastra acasa.Dupa indicatiile mele copiii calca rochita sifonata, impacheteaza bluzita,pantalonii.

TRANZITIA . Trecerea la activitatile pe domenii experientiale se va face prin jocul ,,Bat din palme, clap, clap clap,..Spre scaunele noi pornim", joc prin care copiii trebuie sa se ajeze in semicerc.

Dupa ce ne asezam in semicerc se aude ceva la usa. Copiii sunt foarte atenti iar eu merg sa vad cine este . Este chiar fetita pe care noi o asteptam. Ea este murdara, nepieptanata, neingrijita .O salut si o invit sa intre in sala de grupa. Le spun copiilor ca e chiar fetita pe care noi o asteptam, se numeste ,, MARICICA",si doreste sa vina la gradinita, iar eu doresc sa le spun povestea ei .Doresc sa le spun de ce ea este asa murdara.Pentru a reproduce povestea ,,Maricica " de Luiza Vladescu, o sa folosesc chiar pe Maricica si obiectele de uz personal de la centru tematic.La sfarsitul povestii copiii din grupa mica doresc sa o ajute pe Maricia, si o invita sa vada ce au lucrat ei de dimineata,urmand sa o spele si sa o aranjeze si pe ea. Dupa ce o spala pe manute, pe fata, o piaptana(DOS). o invita sa-si aleaga o rochita curata din cele pe care le-am pregatit noi mai devreme. O imbraca cu o rochita curata si o invita la gradinita zicand: Maricica, Maricica, nu mai esti o murdarica.

Esti o fata curatica cum suntem toti din grupa mica

La sfasitul activitatii vom trece pe la centre sa o invatam si pe Maricica ce noi am invatat deja .

SFASURAREA ACTIVITATII:

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategiile didactice

Evaluarea

1. Momentul organizatoric

Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea activititiilor:

se aranjeaza mobilierul;

se pregateste materialul didactic;

2. Captarea atentiei

Intalnirea de dimineata

copiii saluta, obiectele de uz personal aflate la centrul tematic Exemplu: ,, Buna periuta , tu ma ajuti sa am dintisorii curati. Fiecare va trebui sa spuna la ce folosim obiectele prezentate.

--conversatia;

- explicatia

-observarea comportamentului

- aprecieri verbale

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

- Anuntarea temei. Le voi spune ca asteptam sa vina la noi in vizita o fetita care se numeste Maricica ., si ca trebuie sa-i aratam ce am invatat noi la gradinita.

4. Realizarea sensului

Dirijarea invatarii

5.Dirijarea activitatii

6.Obtinerea performantei

7.Evaluarea performantei

Tranzitie

Copiii   vor merge spre centre cantand cantecelul ,, NE SPALAM,NE SPALAM." in timp ce canta, copiii mimeaza spalatul mainilor, spalatul fetei, pieptanatul si se indreapta spre centre, in drumul spre centre descopera doua cosulete cu haine. Unul e cu haine murdare, iar celalalt e cu haine sifonate, mototolite, nengrijite.

ALA

APA SI NISIP.

- la cest centru voi propune copiiilor jocul ,, ,,Spatoresele"si le voi cere sa spele hainele murdare din cosulet.Voi explica regulile jocului si voi face demonstratia. Dupa ce rufele au fost spalate trebuie intinse pe sfoara pentru a se usca.

JOC DE ROL

-la acest centru voi propune copiiilor sa ne jucam jocul ,,De-a mamicile" si le voi cere sa calce si sa impature hainele sifonate din cos, la fel cum fac si mamicile acasa. Voi explica regulile jocului si voi face demonstratia.

Tranzitie:

ADE

DOS

- vom canta cantecelul ,, Bat din palme, clap, clap, clap mergand spre scaunele.

- Dupa ce ne asezam pe scaunele bate cinva la usa. E musafirul mult asteptat. Copiii o saluta si o poftesc in sala. (captarea atentiei) Maricica e murdara si neingrijita iar eu doresc sa le spun povestea ei.

Pe parcursul povestii foi folosi obiectele de uz personal de la centrul tematic.

La sfarsitul povesti copiii doresc sa o ajute pe Maricica.

O invita sa vada ce au invatat ei la griadinita. Maricica doreste sa fie si ea curata iar copiii o ajuta. O spala cu apa si sapun (de la centrul deja deschis) o piaptana.

Dupa ce e curata o invita   sa-si aleaga o rochita din cele pe care leam aranjat mai devreme.

La sfarstul activitatii copiii ii canta ,, Maricica Maricica, nu mai esti o murdarica, pe urma o cheama sa invete si ea ce au invatat si ei.

LA SFARSITUL ACTIVITATII COPIII PRIMESC RECOMPENSE .

Conversatia

Problematizarea

Explicatia

Demonstratia

Munca in echipa

Turul galeriei

Munca pe echipa

Conversatia

Turul galeriei

-aprecieri verbale

Aprecieri si indicatii unde este cazul

-aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Indicatii unde este cazul





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.