Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mica Carticica de povesti - Activitate integrata

PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mica Carticica de povesti - Activitate integrata


PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita "Veseliei" ,Gherla

EDUCATOARE

DATA

GRUPA: Mica

TEMA ANUALA: " Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim"

SUBTEMA: "Calatorie in lumea povestilor"

TEMA ZILEI: "Carticica de povesti"



TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere si dobandire de noi cunostinte

MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrata

SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea capacitatii de comunicare a impresiilor pe baza observarilor efectuate; Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum si observarea diferitelor insusiri si transformari ale acestora;

ACTIVITATI DE INVATARE:ADP-ALA-ADE

ADP:Intalnirea de dimineata: " Eu sunt vesel, tu cum te simti astazi?"

ALA BIBLIOTECA:"Citim carti cu povesti"

CONSTRUCTII :" Coliba iepurasului"

JOC DE ROL: "Scufisa Rosie si lupul cel rau"

ADE DS, DOS: "Carticica de povesti" - observare, " Carticica" - indoire si lipire

OBIECTIVE OPERATIONALE

ADP sa poarte discutii libere pe baza temei alese la intalnirea de dimineata;

ALA - sa rasfoiasca si sa "citeasca" carti cu povesti;

- sa construiasca "Coliba iepurasului" folosind piesele din trusa " Lego"

- sa participe activ  la activitatile de joc;

ADE: DS - sa observe cartile din biblioteca gradinitei

- sa cunoasca partile componente ale unei carti: coperta, paginile, continutul

- sa cunoasca modalitatile de rasfoire a unei carti

- sa respecte regulile de ingrijire a cartilor

- sa comunice impresii pe baza celor observate

DOS - sa recunoasca modalitatile de realizare a unei carti: indoire si lipire

- sa indoiasca si sa lipeasca "carticica de povesti"

- sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii;

- sa respecte indicatiile educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE:observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, Invatarea prin descoperire, "Turul Galeriei"

MATERIAL DIDACTIC: carti cu povesti, lego, hartie colorata, lipici, imagini cu personaje din povesti.

BIBLIOGRAFIE

1. ,, Activitatea integrata din gradinita" , ed. Didactica Publishing House,

2008

2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani",

M.E.C.T. - 2008

SCENARIUL ZILEI

I. ADP

Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata:

1.Salutul: Dimineata a sosit

Toti copiii au venit

In cerc sa ne asezam

Cu totii sa ne salutam

"Buna dimineata, dragi voinici!

Ma bucur ca sunteti aici

A inceput o noua zi

Buna dimineata copii!"

2.Impartasirea cu ceilalti: " As vrea sa-mi spuneti cum va simtiti astazi? Eu sunt vesela ca am venit la gradinita, voi cum va simtiti?

3. Activitatea de grup: Copiii raspund la intrebari. Apoi copiii se vor juca jocul de miscare "Lupul la iezi"

4. Noutatile zilei: " Pentru a ne cunoaste cat mai bine cartile si semnificatia lor, astazi la activitatea  de cunoastere a mediului vom observa cartea, vom intelege care sunt partile componente ale cartii: coperta, paginile, continutul, iar apoi vom incerca sa realizam chiar noi o carticica. Ce parere aveti?"

II. ALA

Copiii isi continua ziua cu activitatea la centrele de interes: la Biblioteca: copiii vor citi carti cu povesti, la Constructii copiii vor imbina piesele din jocul " Lego" pentru a realiza " Coliba iepurasului",  iar la Joc de rol copiii se vor juca " De-a Scufisa Rosie si lupul cel rau".

III. ADE

ADE DS, DOS: "Carticica de povesti" - observare, " Carticica" - indoire si lipire

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE DIDACTICE

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE (instrumente si indicatori)

Moment

organizatoric

Pentru o buna desfasurare a activitatii se vor lua urmatoarele masuri:

- aerisirea salii de grupa;

- aranjarea mobilierului sub forma de careu deschis;

- intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;

Captarea atentiei

Voi alege de pe raft cateva carti pe care le voi prezenta copiilor. Le voi cere sa-mi spuna daca cartile au aceeasi marime, culoare etc.

Conversatia

Evaluarea raspunsurilor copiilor

Anuntarea temei si a obiectivelor

" Pentru a ne cunoaste cat mai bine cartile si semnificatia lor, astazi la activitatea de cunoastere a mediului vom observa cartea, vom intelege care sunt partile componente ale cartii: coperta, paginile, continutul, iar apoi vom incerca sa realizam chiar noi o carticica. Ce parere aveti?"

Conversatia

Explicatia


Dirijarea invatarii


Obtinerea performantei, asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte


Incheierea activitatii

Fiecare copil primeste o carticica.. Se formuleaza intrebari ajutatoare pentru a antrena copiii in activitate:

- Oare ce am eu aici ? ( o carte)

- Cum este cartea, mare sau mica?

- Ce forma are cartea pe care ati primit-o? Cu ce seamana ?

-Ce culoare are cartea voastra?

- Oare din ce este alcatuita cartea?(coperta, pagini, continut)

- Care dintre cele 3 parti inveleste cartea?(coperta)

- Cum este coperta in comparatie cu paginile? Pipaiti-o.Incerc sa indoiesc coperta cartii pentru a le demonstra copiilor textura acesteia.

- La ce foloseste coperta? (protejeaza paginile de hartie ca sa nu se murdareasca, sa nu se indoiasca)

- Ce se gaseste in interiorul copertii ? (foi de hartie)

- Cum sunt foile in comparatie cu coperta ? Pipaiti-le   Iau o foaie de hartie si o mototolesc. In comparatie cu coperta pagina se indoaie.

- Ce se gaseste pe foile de hartie ?  ( imagini, scris )

- Imaginile sunt la fel de mari ? Dar scrisul ?

- Copiii cartea este prietenul copiilor de aceea trebuie sa avem, grija de ea, sa nu o murdarim, indoim si in nici un caz nu trebuie sa o rupem.

Dupa fiecare parte prezentata voi face precizari intregind raspunsurile copiilor.

Voi chema la mine copiii care vor dori sa raspunda la intrebari si voi face sinteza partiala a celor prezentate , apoi se va face sinteza finala.

-Unde gasim carti? ( la biblioteca, la librarie)

- De ce avem nevoie de carti?

- Cum putem avea grija de carti?

Recitand urmatoarele versuri:

Care unul, cate doi

Frumos vom munci si noi

se trece la realizarea activitatii practice" Carticica de povesti"

Se explica copiilor ca fiecare dintre ei trebuie sa realizeze "carticica de povesti" folosind tehnica indoirii si lipirii hartiei pentru ca lucrarea trebuie sa faca parte din portofoliu personal.

Priviti cu atentie la modelul pe care vi l-am facut eu! Observati ca am indoit foaia de hartie colorata in doua- aceasta va fi coperta, la fel am facut si cu foaia alba- pagina de hartie, iar apoi am lipit cele doua pagini de hartie la mijloc si am obtinut o carticica.Asa va trebui sa lucrati si voi.

Si pentru ca carticica noastra sa fie si mai frumoasa pe coperta acesteia vom lipi cate o imagine cu personaje din povestile pe care noi le-am invatat deja:" Scufisa Rosie", " Ursul pacalit de vulpe", " Capra cu trei iezi"

Se fac exercitii de incalzire a degetelor printr-o poezie:

"Mana lebada o fac ,

Care da mereu din cap,

Lebedele-n jur privesc,

Mainile eu le rotesc,

Mainile nu stau deloc

Si se pregatesc de joc.

Degetele-mi sunt petale

Le deschid ca la o floare.

Ploaia cade neincetat

Varful degetelor bat

Si apoi le rasfiram

Si la un pian cantam'.

Urez copiilor Spor la lucru!

In timp ce copiii lucreaza,dau indicatii,ii ajut daca este cazul;

Pentru desfasurarea activitatii in mod cat mai placut copiii vor lucra

pe fond musical.

Rezultatele activitatii vor fi afisate pe panou si vor fi analizate. Educatoarea va prezenta rezultatele, cerand copiilor sa stabileasca care sunt colegii care i-au demonstrat ca stiu sa confectioneze o carticica..

In finalul activitatii se fac aprecieri asupra modului de comportare si participare al copiilor pe parcursul activitatii.

Observatia

Invatarea prin descoperire

Demonstratia

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Turul Galeriei"

Conversatia

Evaluez

capacitatea

copiilor de a

vorbi in

propozitii

Evaluez capacitatea copiilor de a se exprima correct, clar si expresiv

Observarea comportamentului copiilor

Evaluare :frontala

pe grupuri

Aprecieri verbale

 





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.