Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
didactic grupa: mare optional - limba engleza

didactic grupa: mare optional - limba engleza


PROIECT DIDACTIC

Gradinita cu program prelungit nr. 9 Baia Mare

GRUPA: mare B

INSTITUTOR I:

ACTIVITATEA: Program recreativ

TEMA ACTIVITATII: Optional - Lb. Engleza:

"Mary says!",



"What's the time, Mr. Bumblebee?"

FORMA DE REALIZARE:jocuri de miscare si de atentie, cantece

Scopul activitatii:

cultivarea sociabilitatii copiilor, a intecomunicarii libere si civilizate intre copii in timpul jocului;

fixarea vocabularului legat de exprimarea timpului si facilitareaformarii automatismelor;

fixarea unor deprinderi de conduita individuala de participare activa la desfasurarea jocului;

dezvoltarea atentiei voluntare;

cultivarea imaginatiei;

dezvoltarea memoriei.
Obiective operationale:

a) cognitiv informationale:

sa retina regulile jocului;

sa respecte regulile jocului;

sa-si dezvolte atentia in timpul jocului.

b) psiho-motorii;

sa execute cu deplin control jocul;

sa-si coordoneze lucrarile;

sa pastreze linistea.

c) afectiv-motivationale:

sa-si exprime unele sentimente fata de joc;

sa manifeste perseverenta in actiune;

Metode si procedee: demonstratia, conversatia, exercitiul.

Material didactic folosit: un ceas, jucarii, baloane, creta colorata

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

" Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Ed. V&I. Integral, Bucuresti, 2005.

Angela Nasulea, "Engleza in jocuri pentru mii de copii", Editura Compania, Bucuresti, 2005

Durata: minute

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

. Moment organizatoric

- aerisirea salii de grupa;

- intrarea copiilor in sala de grupa;

- desfasurarea in bune conditii a activitatii.

2. Introducerea in activitate

Acum suntem copii mari si in fiecare zi avem tot mai multa nevoie de limba engleza. Doar exersand zilnic vom reusi sa invatam cat mai multe cuvinte si sa intelegem cat mai multe in limba engleza.

- conversatie

- frontala

3. Anuntarea temei

" Astazi ne vom juca mai multe jocuri. Primul se numeste "Mary says''. Trebuie sa fiti atenti si sa respectati regulile jocului.

- explicatia

4. Desfasurarea propriu-zisa a activitatii

Prezentarea regulilor primului joc si executarea lui

Educatoare enunta modul de desfasurare a jocului "Mary says" Conducatorul da comenzile. Copiii executa numai atunci cand conducatorul incepe prin a spune MARY SAYS dar nu-l iau in seama daca da comenti fara sa rosteasca aceasta formula. Ca sa-i incurce pe copii, educatoarea face altceva decat spune. Jucatorii care gresesc sunt penalizati.

Exemplu: Mary says: Put your hands on zour head! (toti asculta)

Dar: Touch your nose (nimeni nu ar trebui sa asculte)

Open your mouth! Jump! Run! Hands on your shoulders! Put your hands on your knees! Point to the ceiling!

- explicatia demonstratia

frontala

daca retin regulile jocului

Prezentarea regulilor

jocului nr. 2 si executarea lui

Este foarte important sa stim cat e ceasul: cand e ora mesei si cand e ora de joaca. Azi ne vom juca "What's the time, Mr. Wolf?"

Se deseneaza doua cercuri pe covor, la cel putin doi metri distanta. Unul este mai mic (stupul bondarului),celalalt, mai mare, este stupul albinelor, in care insa nu incap toate oile. Bondarul trebuie sa stea in casa lui, in timp ce albinele ii dau roata, strigand in cor: "What's the time, Mr. Bumblebee?" Bondarul poate raspunde: "It's one o'clock". Pret de cinci intrebari si cinci raspunsuri, bondarul sta in casa lui, apoi poate adauga orice doreste: "dinner time", "I want honey", "it's lunch time". Atunci are voie sa iasa din stupul lui si sa prinda o albina ca sa-i ia mierea. Albinele fuhg inapoi in stupul lor, dar, cum acesta nu e destul de mare, bandarul cu siguranta ca va prinde o albina. Albina capturata devine bondar.

Educatoare urmareste si indruma sa respecte regulile jocului.

Pe langa cele doua jocuri se vor mai canta cateva cantecele: "Wind the Bobbin up", "If you are happy", "Happy birthday", "The months of the year", "I like chocolate", "The fingers" 1, 2, 3, 4, 5", "Head, shoulders.", "With my feet I tap, tap, tap".

- explicatia

- demonstratia - exercitiul

- frontala - daca respecta regulile jocului

- daca respecta regulile jocului

- daca sunt atenti la desfasurarea jocului

- daca au o pronuntie corecta in timpul cantecelor.

5. incheierea activitatii

- se fac aprecieri asupra activitatii copiilor;

- aprecieri

- finala





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului

PROIECT DIDACTIC Grupa:"ALBINUTELE", mare-pregatitoare, activitate artistico-plastica, IARNA - "FOAIA PLIMBATA" -joc
Ceasul meu - Ceasul de perete poate deveni un frumos décor in sala de grupa
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA grupa mijlocie - Fluturasii Cine si cum planifica/organizeaza o activitate? - Ridichea uriasa
Proiect de activitate Grupa: mare/pregatitoare - intamplari adevarate din gradina fermecata
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Dezvoltarea limbajului - Raspunde repede si bine
Activitate integrata - proiect didactic - grupa: mare - cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Planse de colorat cu animale (leu, leu de mare, elefant)
Evaluare initiala Nivel I

Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu