Creeaza.com - informatii profesionale despre
Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: mare - Primavara

PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: mare - Primavara



PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: mare

Propunator:

Data: 17 martie 2009

Domeni experientiale implicate: Domeniul Stiinta, Domeniul Limba si Comunicare

Tema activitatii: „Primavara”

Tipul activitatii: mixta

Obiective operationale:

O1 -        sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate, de doua-patru cuvinte, cu si fara suport intuitiv;

O2 -        sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetatia, fauna, fiinta umana ca parte integranta a mediului, fenomene ale naturii), precum si interdependenta dintre ele;

O3 -        sa recunoasca si sa descrie verbal si/sau grafic anumite schimbari si transformari din mediul apropiat;

O4 -        sa numere de la 1 la 9 recunoscand grupele cu 1-9 obiecte si cifrele corespunzatoare;

O5 -        sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;

O6 -        sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.

Mijloace didactice: planse reprezentand fenomene specifice anotimpului primavara, macheta reprezentand o poienita cu flori multicolore, carti de povesti, fluturi din carton, cifrele 1-9, cosulete, jetoane reprezentand 9 flori rosii si 9 fluturi galbeni, panou cu buzunare orizontale, fisa de lucru matematica, cd-player.

Forma de organizare: activitate integrata.

Resurse de timp: 40 minute


Nr.

crt.

Eveniment didactic

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

1.

Organizarea activitatii

Organizarea mediului educational

- aerisirea salii de grupa

- asezarea in semicerc

-pregatirea materialelor pentru inceperea activitatii.(acestea vor fi iustrate acoperite).

Observarea comportamentului nonverbal

2.

Introducerea in activitate

Captarea atentiei

Pentru a le capta interesul pentru activitate, le voi citi o poveste despre primavara, prezentandu-le totodata si cartea.

Explicatia

Conversatia

Cartea de povesti

3.

Anuntarea temei

Astfel captata atentia le voi anunta tema activitatii:

-Astazi vom realiza impreuna o activitate care se numeste „Raze de soare, miros, bazait si culoare”.

Conversatia

Observarea comportamentului non-verbal

4.

Desfasurarea activitatii

- se expun imagini pentru inceput acoperite reprezentand fenomene specifice anotimpului primavara;

- se poarta o conversatie despre primavara, dupa urmatorul plan:

„-In ce anotimp ne aflam?

-Care sunt celelalte anotimpuri ale anului?

-Care sunt lunile de primavara?

-Ce se intampla cu natura in acest anotimp?

-Cine este vestitorul primaverii?

-Care sunt pasarile calatoare care se intorc la noi in tara in anotimpul primavara?

-Care sunt primele flori care infloresc primavara?

-Care sunt fenomenele naturii specifice anotimpului primavara?

-Ce fac copiii in anotimpul primavara?”

Copiii vor da cate 2-3 raspunsuri la fiecare intrebare.

Copiii intuiesc despre ce este vorba in imaginile acoperite raspunzand la intrebarile educatoarei:

-se expune prima imagine reprezentand un peisaj de primavara (cuprinzand flori) se poarta o conversatie avand ca subiect imaginea expusa prin intrebari – raspunsuri, se va descoperi si a doua imagine (cuprinzand flori si insecte) punand intrebari despre imaginea descoperita: ce fel de insecte cunosc copiii, ce se intampla cu acestea iarna, de ce se trezesc la viata primavara, ce fel de flori cunosc specifice anotimpului primavara, cum se numesc etc.

„Cine stie sa recite o poezie frumoasa despre anotimpul primavara?”

-se cere copiilor sa alcatuiasca propozitii utilizand cuvintele: „floare”, „soare”, „fluture”, apoi sa precizeze care este forma de plural a cuvintelor: „floare”, „fluture”, „buburuza”.

„Fiindca am vorbit astazi si despre insecte si flori, haideti sa ne jucam cu acestea!”

-se expune macheta reprezentand poienita si se cere copiilor sa denumeasca elementele din macheta (fluturi, flori) precizand atributele, se compara multimile, formand perechi intre elementele acestora; fiecare actiune se va verbaliza;

-se cere copiilor sa asocieze cifra corespunzatoare numarului de elemente (9); se aranjeaza fluturii si florile dupa cerinta, obtinand sirul fluturilor (1-9) si al florilor (1-9);

-se determina locul fiecarui fluture in sirul format utilizand numeralul ordinal corespunzator (se procedeaza la fel si cu sirul florilor);

-se va ascunde pe rand cate un fluture sau o floare cerandu-li-se copiilor sa identifice lipsa acestora, apoi sa le denumeasca utilizand numeralul ordinal corespunzator, respectand acordul verbal intre numeral si substantivul care il insoteste.

Conversatia

Problematizarea

Conversatia

Problematizarea

Exercitiul

Problematizarea

Explicatia

Demonstratia

Problematizarea

Exercitiul

Problematizarea

Planse cu anotimpul primavara

(Material intuitiv)

Imagini cu anotimpul primavara

Macheta

Fluri din carton

Cifre de la 1 la 9

Jetoane

Evaluare prin aprecieri verbale

Raspunsurile

corecte sunt rasplatite cu aplauze.

Observarea comportamentului non-verbal

Observarea comportam.nonverbal

Evaluare prin aprecieri verbale

Evaluare prin aprecieri verbale

Evaluare prin aprecieri verbale

Evaluare prin aprecieri verbale

5.

Evaluare

-La masute, fiecare copil completeaza fisa data.

La panou sau pe macheta copiii aseaza jetoane potrivite pentru a realiza un tablou de primavara.

Se spun ghicitori adecvate, concomitent cu aceste actiuni.

Exercitiul

Problematizarea

Fise de lucru

Ghicitori

Panou

Evaluare prin aprecieri verbale si recompense

6.

Incheierea activitatii

-Vor interpreta un cantec de primavara. „Infloresc gradinile.”

- acordarea recompenselor (fiecare copil va primi cate o floare colorata).

Joc de miscare

cantecul

Conversatia

Cd-player

Observarea comportamentului copiilor





Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin
 Proiect didactic Grupa: Pregatitoare Cand/ cum și de ce se intampla? Roata anotimpurilor
 Brose - proiect
 Managementul Proiectelor - Controlul proiectelor, mega si micro proiecte

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 PROIECT DE DIPLOMA CHIRURGIE ORO-MAXILO-FACIALA - SUPURATIILE LOJELOR PROFUNDE DE ETIOLOGIE ODONTOGENA
 Diplomatie si conflict: relatiile internationale in timpul Primului Razboi Mondial
 Lucrare de diploma managementul firmei “diagnosticul si evaluarea firmei”
 PROIECT DE DIPLOMA CHIMIE INDUSTRIALA SI INGINERIA MEDIULUI - TEHNOLOGIA ACIDULUI GLUTAMIC

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 Lucrare de licenta educatie fizica si sport - sistemul de selectie in jocul de handbal pentru copii de 10-11 ani in concordanta cu cerintele handbalul
 Lucrare de licenta contabilitate si informatica de gestiune - politici si tratamente contabile privind leasingul (ias 17). prevalenta economicului asupra juridicului
 LUCRARE DE LICENTA management - Impactul implementarii unui sistem de management al relatiilor cu clientii in cadrul unei societati comerciale
 LUCRARE DE LICENTA Ingineria si Protectia Mediului in Industrie - Proiectarea unui depozit de deseuri urbane pentru un oras cu 200.000 de locuitori

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 Proiect atestat profesional informatica - evidenta spital
 ATESTAT LA INFORMATICA - Gestionarea unui magazine de confectii
 ATESTAT PROFESIONAL TURISM SI ALIMENTATIE PUBLICA, TEHNICIAN IN TURISM
 Proiect atestat electrician constructor - tehnologia montarii instalatiilor electrice interioare


PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - „ Unde am asezat jucaria”
OBIECTIVELE SI SARCINILE ACTIVITATII PSIHOMOTRICE IN GRADINITA
Rolul si importanta limbajului in formarea personalitatii umane
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatia limbajului - Cate cuvinte am spus?
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - „Cum este si cum nu este aceasta piesa”
EDUCATIA TIMPURIE –INTRE NECESITATE SI OPORTUNITATE
“Iata ce cunosc!” GRUPA: pregatitoare; Joc didactic interactiv
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani educatie pentru societate - Pataniile lui Ionel

Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu

 


.com Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.