Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE ACTIVITATE CLASA:a-IV-a Prietenii naturii

DE ACTIVITATE CLASA:a-IV-a Prietenii naturii


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: CLASA:a-IV-a

PROPUNATOR:

ACTIVITATE TRANSDISCIPLINARA (limba romana, stiintele naturii, educatie plastica, educatie muzicala, abilitati practice)

MOTO: " A intelege natura inseamna a intelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii atat de amenintata azi, inseamna a contribui la fericirea omenirii"

TEMA ACTIVITATII: Prietenii naturii

TIPUL LECTIEI: mixta

SCOPURI:

S.1 dezvoltarea deprinderilor de comunicare in cadrul activitatilor transdisciplinare

S.2.   dezvoltarea abilitatilor de rezolvare a sarcinilor diverse, propuse in cadrul activitatii transdisciplinare



S.3 dezvoltarea simtului estetic al elevilor

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa denumeasca flori cunoscute, recunoscandu-le in imagini;

O2- sa identifice elementele caracteristice anotimpului primavara, observand plansele si natura inconjuratoare;

O3- sa identifice partile componente ale unei plante, analizand planta naturala si completand fisa propusa;

O4- sa identifice in elementele mediului inconjurator (flori) culorile calde, reci si nonculorile;

O5- sa decoreze ghiveciul, utilizand materialele adecvate, conform indicatiilor si etapelor de lucru stabilite;

O6- sa interpreteze cantecul <Infloresc gradinile> in grup, utilizand instrumente muzicale simple (trianglu, tamburina, maracas)

O7- sa planteze flori in ghivece, respectand etapele de lucru;

O8-sa compuna un mesaj adecvat normelor de protectie a mediului inconjurator;

O9-sa analizeze lucrarile urmarind criteriile de evaluare stabilite.

Resurse

-PROCEDURALE: explicatia, conversatia,demonstratia, exercitiul, ciorchinele, turul galeriei

-MATERIALE: planse model; farfurii de plastic, pahare de plastic,acuarele; pensule;sticle de plastic; aracet, amestec malai/gris, fise, plante, panza de sac, pamant de flori, flipchart, slide-uri;

BIBLIOGRAFIE:

- C.V. Bretan - "Alternative de instruire", Ed. Risoprint, Cluj-Napoca, 2003

- Metodica predarii cunostintelor despre natura la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1998

- Suport de curs "Strategii si demersuri activ-participative"

- « Activitati transdisciplinare - ghid pentru invatatori « - Ed. Radical , 2005

- Elena Hutanu ,"Sa descoperim natura", Ed. Sigma, Bucuresti, 2003

- Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor - Bucuresti, 2003

- Ursula Barff, Inge Burkhardt- Carte de construit pentru copii, vol.II, Ed. VOX, 1998

- P. Constantin, « Sa vorbim despre culori », Ed.Ion Creanga, Bucuresti, 1996

ETAPELE

LECTIEI

OBIECTIVE

CONTINUT

STRATEGII

EVALUARE

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE

1. Moment

organizatoric

2,5 min

Asigur un climat favorabil desfasurarii lectiei.

<Icebreaking>- conversatie de cunoastere

<Numeste floarea preferata si precizeaza anotimpula in care infloreste>

Conversatia

2.Reactualiza

rea

cunostintelor anterioare

2 min.

O2

Se vor actualiza cunostintele despre anotimpul primavara:

-Ce anotimp a sosit?

-Care sunt elementele din natura care vestesc sosirea primaverii?

- Cum intampina oamenii sosirea primaverii?

Conversatia

Planse

Formativa orala

3.Captarea atentiei

2 min.

O1

Se prezinta slide-ul <Flori de primavara> iar elevii sunt indrumati sa recunoasca plantele din imaginile prezentate.

Conversatia

Slide

Formativa orala

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

2 min.

Se anunta faptul ca in cadrul activitatii se   vor reaminti cunostintele referitoare la alcatuirea unei plante si se vor observa plantele naturale, realizand un ghiveci ornamental pentru a planta florile.

Conversatia

5. Dirijarea activitatii

O5

O3

O8

O4

O6

O7

a). Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru - 3 min.

Se demonstreaza etapele realizarii lucrarii, se numesc : tehnica, materialele si normele de igiena ce trebuie respectate in timpul desfasurarii activitatii.Se afiseaza etapele de lucru pe flipchart.

b). Executarea lucrarii- 7 min.

Cadrul didactic urmareste executarea lucrarii (ghiveciul) si da indicatii suplimentare individuale sau globale, daca este cazul.

c). Observarea plantelor-10 min.

In timp ce ghiveciul se usuca, elevii aleg o planta din cos si observa partile componente ale plantei. Pe fisa de lucru completeaza partile identificate si compun un mesaj adecvat protejarii mediului inconjurator .

d). Identificare culori calde, culori reci, nonculori-3 min.

Se explica elevilor ca fiecare floare este colorata datorita pigmentilor si se generalizeaza discutia asupra tipurilor de culori (calde, reci, nonculori), elevii fiind condusi sa observe culorile la plantele naturale prezentate ca material-suport si pe slide-ul <Culorile>.

e). Decorarea ghiveciului-5 min.

Se decoreaza ghiveciul, folosind culorile alese in functie de gustul estetic al fiecarui elev.

f). Activitate recreativa- 4 min.

Se interpreteaza cantecul <Infloresc gradinile>  cu acompaniament , utilizand instrumente muzicale simple (trianglu, tamburina, maracas).

g).Plantarea florilor-3 min.

Dupa uscarea culorilor pe ghiveci, se planteaza florile, urmand indicatiile : se ia panza de sac ce contine pamantul pentru flori, se aseaza in ghiveci, se planteaza floarea, se uda planta.

Explicatia;

Demonstratia;

Explicatia;

Exercitiul;

Observatia;

Explicatia;

Exercitiul;

Ciorchinele

Explicatia;

Observatia;

Demonstratia;

Explicatia;

Exercitiul;

Cantare vocala cu acompaniament

Observatia;

Explicatia;

Demonstratia;

Exercitiul;

Borcane, pensule,

aracet, amestec malai/gris/, pahare de plastic, farfurii de plastic, flipchart

Plante naturale

Fise de lucru

Plante naturale

Slide-ul <Culorile>

Acuarele, pensule

instrumente muzicale:trianglu tamburina, maracas

ghiveciul ornamentat, panza de sac, pamant, flori, apa

Formativa orala

7. Asigurarea retentiei si a transferului

Discutie generalizatoare cu privire la actiunile realizate in timpul activitatii.

Conversatia

Orala

8.Evaluare

3 min.

O9

Se evalueaza obiectiv lucrarile respectand criteriile de evaluare stabilite: aspectul estetic, acuratetea lucrarii, respectarea temei si etapelor de lucru .

Analiza;

Aprecierea;

Turul galeriei

Criteriii de evaluare afisate pe flipchart

Sumativa orala

9. Incheierea activitatii

2 min.

Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat ora. Se recompenseaza elevii pentru activitatea desfasurata.

Aprecierea;

Recompense;

Copac ornamental pentru plantarea in curtea scolii





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.