Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Clasa: a IX-a Limba si literatura romana - Confuzia paronimica

PROIECT DIDACTIC Clasa: a IX-a Limba si literatura romana - Confuzia paronimica




PROIECT DIDACTIC

Data : 14. 10. 2008

Scoala: Colegiul National "Calistrat Hogas"

Clasa: a IX-a D si F

Disciplina: Limba si literatura romana

Profesor:

Tema lectiei : Confuzia paronimica

Durata : 50 minute

Tipul lectiei : dobandire de noi cunostinte

Obiective generale :

Dezvoltarea capacitatii de analiza gramaticala.

Obiective cognitive:



Oc1 : Sa defineasca conceptul de "paronime" si de "atractie paronimica".

Oc2 : Sa dea exemple de perechi paronimice.

Oc3 : Sa construiasca enunturi cu sensurile unor perechi de paronime (exercitiul nr 1/p. 21).

Oc4 : Sa aleaga cuvantul adecvat contextului din diferite perechi de paronime.

Oc5 : Sa identifice greseala din contextele date.

Obiective afective:

Oa1 : Sa participe constient, activ, afectiv la activitatea desfasurata in cadrul lectiei.

Oa2 : Sa remarce importanta cunoasterii normelor gramaticale.

Strategie didactica :

a.      Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, expunerea, problematizarea, testul

b.     Mijloace de invatamant : manualul, fise de lucru individual, creta colorata

Forme de organizare : frontal si individual

Evaluare : formativa (continua )

Bibliografie :

a) de specialitate:

Popa,Ion,Popa,Marinela,Gramatica limbii romane pentru clasele V-VIII,Editura Niculescu , Bucuresti ,1997

Gramatica limbii romane vol.II , Editura Academiei Republicii Socialiste Romania, Bucuresti, 1966

Nicolescu, Aurel Analize gramaticale, Editura Ion Creanga, Bucuresti, 1971

Dincescu, Stefan Sintaxa propozitiei. Gramatica limbii romane , Editura Plumb, Bacau, 1997

Coteanu, Ion, Gramatica de baza a LIMBII ROMANE, Editura Albatros, Bucuresti, 1982

Teodorescu, Vasile Limba si literatura romana pentru admiterea in liceu, Editura RAO Educational , Bucuresti, 1996

b) psiho-pedagogica

Ion Berca, Metodica predarii limbii romane, vol II, EDP, Bucuresti, 1974

2. Bojin, Al. coord.), Indrumar metodic privind studierea limbii si literaturii romane in scoala, E.D.P., Buc., 1980

Momentele

lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Obiec-tive

Doza-re

Meto-

de

Resurse

Materi-ale

Forma de organizare

1. Moment organizatoric

2. Verificarea temei si a cunostintelor anterioare

3. Enuntarea temei si a obiectivelor

4. Dirijarea invatarii

5. Fixarea si asigurarea posibilitatilor de transfer a cunostintelor:

6. Tema pentru acasa

absente, stabilirea disciplinei, pregatirea pentru lectie

Se verifica tema : 3 exercitii din carte legate de descantecul spus de copil melcului in poezia "Dupa melci" de Ion Barbu.

Se pun intrebari din care sa reiasa titlul lectiei noi :

Cum se numesc perechile de cuvinte care seamana ca forma dar sunt diferite ca sens ? Ca de exemplu perechea : pronume- prenume.

"Astazi vom vorbi despre paronime.La sfarsitul lectiei voi va trebui sa stiti sa definiti acest concept si sa rezolvati corect exercitii cu paronime". Scriu titlul pe tabla.

Scriu pe tabla definitia paronimelor : Paronimele sunt cuvintele care se aseamana ca forma, dar se deosebesc complet din punct de vedere al intelesului sau al semnificatiei.

Dati-mi exemple de perechi de paronime!

Scriu pe tabla aceste exemple.

Paronimia este o cauza a utilizarii gresite a neologismelor. Mica diferenta intre cuvinte, uneori chiar de un singur sunet, creeaza confuzii intre cuvinte deoarece nu se tine cont de sensurile si de originea lor.

Exista si o atractie paronimica. Aceasta este fenomenul prin care un paronim care este mai frecvent in limba, deci mai familiar vorbitorului, il "atrage" pe cel care este mai putin cunoscut, substituindu-se acestuia din urma.

Le vorbesc despre originile perechii de paronime : a gira - a gera care se inlocuiesc adeseori de catre vorbitori.

Atractia paronimica este un aspect al etimologiei populare, fenomen care consta in "modificarea formei unui cuvant (recent intrat in limba sau mai putin cuniscut) sub influenta unui cuvant mai cunoscut cu care prezinta asemanari de forma si uneori de sens" (DEX).

Le explic aces fenomen dandu-le exemple din poezia "Dupa melci" de Ion Barbu.

Ce inseamna boieresti?

Cu ce sens ar fi trebuit sa apara acest adjectiv ?

Deci este inlocuit cu pareonimul sau "bouresti".

In cadrul etimologiei populare se mai folosesc si alte cuvinte cu un sens ce nu le apartine in limba literara : firoscos = filosof (in etimologia populara), lacrimatie = reclamatie

Alcatuiti contexte cu paronimele de la exercitiu nr 1/p. 21.

Rezolvati exercitiul nr. 4/p. 21.

Se impart fisele de lucru.

Exercitiul nr. 2 si 3 /p. 22.

Elevii se pregatesc pentru citirea temei.

Citesc tema 2-3 copii.

Aceste perechi de cuvinte se numesc PARONIME.

Recepteaza mesajul.

Scriu titlul pe caiete.

Scriu titlul pe caiete de notite.

→ compliment - complement

numerar - numeral

Scriu si ei pe caiete.

Sunt atenti si recepteaza mesajul dupa care noteaza pe caiete.

Noteaza pe caiete ceea ce scrie si profesorul pe tabla (anexa "Oglinda tablei").

Boieresti = care apartin unei clase sociale considerata nobila.

Cu sens de coarne "mandre", "frumoase".

Recepteaza mesajul si scriu in caiete.

Elevii dau exemple de propozitii folosind aceste perechi de paronime : diferenta - deferenta ; fiabilitate - friabilitate, janta - geanta etc.

Pe banci, fiecare elev construieste cate un enunt : " O domnisoara face deferente in fata printului."

Rezolva oral, prin ridicare de mana, raspund cat mai multi elevi.

Elevii rezolva individual exercitii de pe fisa de lucru.

Noteaza pe caiete tema.

Oc1

Oc1

Oc2

Oc1

Oc1

Oc3

Oc3

Oc4



Oc5

1`

6`

1`

30`

10`

2`

Con-versatia

Proble-mati-zarea

Conver-satia euristica

Expli-catia

Expli-catia

Conver-

satia euristica

Exer-citiul

Exer-citiul

Exer-citiul

Expli-catia

Caietele de teme

Tabla

Caiete de notite

Tabla

Caiete

Tabla

Caietele de notite

Manu-

alul

Manu-alul

Fisele de lucru

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



PROIECT DE LECTIE CLASA: a X a EDUCATIE MUZICALA - OPERA IN GERMANIA SI RUSIA
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIONAL-TERAPEUTICA Clasa: a V-a - Ne jucam, invatam
Contributia activitatilor filatelice la formarea copiilor pentru viata
Mentorul si mentoringul
Specificul si functionalitatea reprezentarilor la nevazatori
Caracteristicile educatiei permenete
PROIECT DIDACTIC Educatie fizica Mers in echilibru pe un plan inclinat
Poluare si hazard in regiunea ta



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu