Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE - Apa in cele trei stari de agregare: lichida, gazoasa, solida

PROIECT DE ACTIVITATE - Apa in cele trei stari de agregare: lichida, gazoasa, solida




GRADINITA NR. 272

GRUPA MARE

INSTITUTOR - FLORESCU ELENA

PROIECT  DE ACTIVITATE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului

MODUL DE REALIZARE: Observare

TIPUL ACTIVITATII: Predare - invatare

SUBIECTUL ACTIVITATII: " Apa in cele trei stari de agregare: lichida, gazoasa, solida"

DURATA:



SCOPURILE ACTIVITATII:

  • Sa recunoasca anumite schimbari si transformari din mediul inconjurator.
  • Sa exploreze si sa descrie verbal fenomene si procese din mediul inconjurator, folosind diferite surse de informare.
  • Sa comunice idei si impresii pe baza observarilor efectuate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • O1: Sa identifice caracteristicile apei prin perceperea directa a transformarilor ei.
  • O2: Sa enumere transformarile principale ale apei in raport cu temperatura.
  • O3: Sa sesizeze existenta apei in natura. 
  • O4: Sa analizeze cateva situatii concrete de folosire a apei si sa justifice rolul ei in viata oamenilor, animalelor plantelor. 
  • O5: Sa reprezinte grafic starile de agregare ale apei pe fisa individuala. 

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: Observatia, conversatia, explicatia, repovestirea, invatarea prin descoperire, problematizarea, aplicatia practica.

MIJLOACE:

  • Mijloace tehnice: casetofon, calculator, C.D., fierbator electric
  • Material didactic demonstrativ: planse, imagini din povestire, dictionar enciclopedic, harta tarii, globul pamantesc, eprubete, vase de diferite forme si dimensiuni, apa, lapte, otet,suc de lamaie, spirt.
  • Distributiv: pahare cu apa, pahare cu otet diluat, pahare goale, cuburi de gheata, fise de munca independenta, creioane.

BIBLIOGRAFIE

  • Marin Manolescu - " Curriculum pentru invatamantul primar si prescolar. Teorie si practica", Universitatea din Bucuresti, Editura CREDIS, 2004.
  • Marcela Penes, Ovidiu Hutu, "Stiinte" - manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti,, 1998.

ORGANIZAREA ACTIVITATII;

Sala de grupa va fi amenajata corespunzator pentru efectuarea unei activitati in care se utilizeaza multe materiale didactice.

Plansele si imaginile folosite vor fi expuse pe suporturi, la loc vizibil pentru toti copiii.

Mobilierul va fi asezat in forma de V pentru a putea permite o buna vizibilitate si o deplasare lejera a educatoarei.

Materialul demonstrativ si distributiv va fi pregatit si asezat pe mese, astfel incat sa permita utilizarea lui in etapele activitatii, conform proiectului.

SECVENTELE ACTIVITATII

OB. OP.

CONTINUTUL STRUCTURAT

STRATEGII DIDACTICE

Captarea atentiei

Crearea starii de pregatire pentru invatare.

Captarea atentiei se realizeaza prin audierea inceputului povestirii "Povestea fulgului de zapada".

Se stabileste legatura cu activitatea ce urmeaza a fi desfasurata.

Metoda - conversatia

Material - casetofon, caseta audio

Anuntarea temei

Se comunica tema activitatii: "Apa in cele trei stari de agregare: lichida, gazoasa, solida".

Se realizeaza intuirea materialului didactic.

Comunicarea obiectivelor urmarite



Enuntarea obiectivelor.

Se motiveaza efectuarea observarii si se prezinta perspectiva cunoasterii fenomenului.

Se precizeaza sarcinile copiilor si regulile de comportare ce se impun in aceasta activitate.

Metode - conversatia, explicatia

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii

O1

Perceperea sistematica, orientata de educatoare.

Caracteristicile apei:

- apa nu are culoare;

- apa nu are gust;

- apa nu are miros;

- apa este limpede;

- apa este un lichid;

- apa nu are forma, dar ia forma vasului in care este pusa sau a locului unde sta;

- apa este grea;

Efectuarea sintezei partiale

Educatoarea solicita un copil pentru a indica vasul in care se afla apa. Impreuna cu acesta va pune apa la fiert, explicand de ce face acest lucru.

Educatoarea dirijeaza observatia sistematica a caracteristicilor apei printr-o succesiune de intrebari, introduse treptat in cursul observarii.

- Cine imi spune ce am in acest pahar? (lapte)

- Ce culoare are laptele?

- Ce culoare are apa?

- Ce gust are apa? (se compara cu gustul apei in care s-a adaugat putin suc de lamaie).

- Ce miros are apa? (se compara cu mirosul otetului din pahar).

Educatoarea coloreaza apa din eprubeta si solicita copiii sa o compare cu apa limpede din pahar si cu laptele.

Educatoarea precizeaza ca apa curge, deci este un lichid.

Copiii toarna apa in paharul gol, fiind solicitati sa fie atenti la zgomotul produs prin curgere.

- Ce lichide mai cunoasteti?

Educatoarea toarna apa in vase de forme diferite.

- Ce forma are apa?

Copiii sunt solicitati sa constate, luand in mana un pahar gol si unul plin cu apa, daca apa are greutate.

Metode: observatia, invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia

Material: pahare cu apa, cu otet, cu lapte, eprubete, vase de diferite forme si marimi, tempera diluata, fierbator electric.

Sinteza partiala (efectuata cu ajutorul copiilor) se refera la starea apei de baut, la gust, miros, culoare, forma, greutate.

O2

Transformarile apei sub influenta temperaturii.

- temperatura ridicata transforma apa in vapori, deci stare gazoasa

- aburii se ridica si formeaza norii; dand de aerul rece se transforma in picaturi de apa (ploaia)

Efectuarea sintezei partiale

- Temperatura scazuta transforma apa in zapada sau gheata.

Apa exista si in stare solida.

Caracteristicile ghetii: este lucioasa, rece, neteda, alunecoasa, incolora.

Fenomene existente in natura ca urmare a transformarii apei sub influenta temperaturii: ceata, roua, chiciura, bruma, norii, ploaia, ninsoarea.

Educatoarea atrage atentia asupra apei care fierbe.

Copiii observa aburii care se ridica din apa care fierbe.

- Ce se intampla cu apa din vas?

Copiii observa picaturile de apa de pe capac.

Educatoarea explica modul de formare al picaturilor de pe capacul vasului.

Subliniaza urmatoarele: apa care se gaseste in natura sub forma de vapori, dand de aerul rece, se transforma din nou in picaturi de ploaie.

Sinteza partiala este realizata de copii si se refera la starea gazoasa a apei, la transformarile ei.

Educatoarea distribuie copiilor cuburi de gheata, apoi dirijeaza investigarea acesteia.

- Ce se intampla cu cuburile de gheata de pe farfurie?

- Din ce cauza credeti ca s-a topit?

- Tineti in mana cubul de gheata si spuneti ce observati, ce simtiti?

Educatoarea, folosind calculatorul si C.D. -ul, le explica copiilor in ce se mai pot transforma vaporii de apa in natura sub influenta temperaturii.

Metode: observatia, conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire



Material: vasul cu apa care a fiert, calculator, C.D. cu "Fenomene ale naturii", cuburi de gheata, zapada.

Obtinerea performantei de catre copii

Sinteza partiala - realizata prin raportarea la povestirea "Povestea fulgului de zapada".

Educatoarea solicita copiii sa deduca din imaginile prezentate (acestea sugereaza momentele principale din povestire) starile de agregare ale apei.

Metode: conversatia, problematizarea, repovestirea.

Material: planse cu momentele principale ale povestirii

Continuarea invatarii dirijate

O3

O4

Existenta apei in natura.

- apa iese din pamant sub forma de izvoare, acestea se aduna in rauri, fluvii, lacuri, mari, oceane

Sinteza partiala.

Utilizarea apei.

- in viata oamenilor, animalelor, plantelor.

- in industrie, transporturi.

Sinteza finala

Educatoarea prezinta, folosind imagini, existenta apei in natura sub forma de izvoare, rauri, fluvii, lacuri, mari si oceane, ghetari.

Sinteza partiala este efectuata de educatoare, utilizandu-se harta tarii si globul pamantesc.

Prin intermediul acestora subliniaza cum se pot observa la scara redusa apele pe glob.

Metode: conversatia, explicatia

Material: harta tarii, globul pamantesc

Educatoarea prezinta un C.D. Copiii enumera utilizarea apei in viata zilnica, in diferite domenii de activitate, in viata plantelor si animalelor.

Se mentioneaza si pagubele produse de ape, prin inundatii.

Este realizata de educatoare cu ajutorul copiilor, concluzionand ca apa este element vital.

Sinteza finala va evidentia circuitul apei in natura, folosind imaginea din enciclopedie.

Metode: conversatia, explicatia

Material: calculator, C.D., enciclopedie

Evaluarea performantei

O5

Masurarea si aprecierea rezultatelor copiilor in invatare.

Sarcina primita de copii pentru evaluarea individuala este: "Reprezentati cele trei stari de agregare ale apei"

Educatoarea solicita copiii sa enumere starile de agregare ale apei, dupa care se intuieste fisa individuala si se comunica sarcina de lucru.

Metode: conversatia, explicatia, exercitiul

Material: fise individuale, creioane

Asigurarea retentiei si a transferului

Fixarea in memoria copiilor a cunostintelor insusite, prin realizarea transferului acestora in situatii noi.

Educatoarea sugereaza copiilor o activitate cu caracter practic ce se poate desfasura in aer liber, pentru a experimenta singuri ce au invatat in cadrul activitatii astfel: constructii in zapada, colorarea zapezii si a ghetii, cautarea urmelor de pasi prin zapada.

Incheierea activitatii

Aprecieri privind comportamentul copiilor pe parcursul activitatii

Educatoarea apreciaza participarea copiilor la activitate, comportamentul dovedit de copii pe parcursul activitatii.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



PROIECT DIDACTIC 3-5 ani Educarea limbajului si a comunicarii - Cand se intampla
PROIECT DIDACTIC - Rosia si ardeiul
Proiect didactic Grupa: pregatitoare "Animale si pasari polare"-colaj
Proiect de activitate integrata grupa: pregatitoare cand, cum si de ce se intampla?, "despre tine, primavara", parfumul primaverii
"Cine stie mai bine"
MIJLOACE DIDACTICE SPECIFICE ACTIVITATILOR DE FORMARE A DEPRINDERILOR MUZICALE RITMICE A COPIILOR DE VARSTA PRESCOLARA
Educatorul - model in gradinita
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - "Cum este si cum nu este aceasta piesa"



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu