Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 5-7 ani - Activitati practice si elemente de activitate casnica - Barca

DIDACTIC 5-7 ani - Activitati practice si elemente de activitate casnica - Barca


PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 5-7 ani

OBIECTUL: Activitati practice si elemente de activitate casnica

SUBIECTUL : Barca

FORMA DE REALIZARE : Indoire din hartie

TIPOLOGIA: Formare de deprinderi

SCOP: Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor, precum si despre utilizarea de tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unor produse simple.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa indoaie suprafata unei hartii de forma dreptunghiulara prin suprapunere in diferite directii realizand si redand forma barcii;

-sa transforme o foaie de hartie dreptunghiulara intr-o jucarie placuta;

-sa lucreze cu ambele maini, independent, astfel incat sa duca lucrarea la bun sfarsit;

METODE DIDACTICE:

conversatia,

explicatia,

demonstratia,

exercitiul.

MIJLOACE DIDACTICE:

modelele mele;

hartie glasata,

tablou,

vana cu apa(la spalatorie)

DURATA: 25-30 minute

ORGANIZAREA ACTIVITATII

Impreuna cu copiii de serviciu aranjez masutele in sistem clasa. Materialul didactic la indemana copiilor sau sub forma de surpriza, dupa caz.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Captarea atentiei

Anuntarea temei activitatii

Analiza modelului



Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru

Exercitii pregatitoare

Executarea lucrarii de catre copii

Evaluarea

In incheiere

Prezint un tablou cu barcii, vapoare, cer sa-l intuiasca.

Ce vedeti pe tablou ?

Pe unde circula barcile, vapoarele?

Ce transporta ele ?

Astazi vom invata sa facem si noi o barca din aceasta coala de hartie, iar la sfarsitul activitatii ne vom juca, adica le vom pune sa pluteasca pe apa

Prezint mai multe barci, model

Ce forma are barca?

Din ce credeti ca am facut-o?

Ce forma are hartia

Indoim foaia de hartie de forma dreptunghiulara colt peste colt de doua ori. Am obtinut la mijloc o dunga. Pe aceasta dunga indoim cele doua colturi de sus. Partea de jos o indoim in sus una de o parte una de cealalta parte. Desfacem coiful si il indoim inca o data exact pana la varf de-o parte si de cealalta. Am obtinut un coif dublu. Acest coif dublu il prindem de cele doua varfuri de jos si il desfacem.

Obtinem astfel barca.

Execut cu copiii exercitii de flexibilizare a muschilor mici ai mainii. Miscari ale degetelor, inchid si deschid pumnii, freaca mainile, apasa degetele pe masa unul cate unul. Bat din palme.

Dau semnalul de incepere a lucrului.

Urmaresc modul cum lucreaza fiecare copil si ii sprijin verbal sau practic pe cei care au nevoie

Fac aprecierea generala a modului cum au lucrat subliniind faptul ca doar pe apa vom vedea daca barca a fost construita bine.

Ne deplasam la spalatorie unde in cele doua vani pline cu apa copiii isi vor testa calitatea barcilor.

Copiii intuiesc tabloul prezentat si raspund la intrebarile puse.

Asculta titlul temei anuntate.

Recunosc forma alungita a barcii

Recunosc forma dreptunghiulara a foii de hartie

Urmaresc explicatia si demonstratia educatoarei .

Executa exercitii pregatitoare pe cantecul " Miscam degetelele"

Executa tema data.

Vor lasa barcile sa pluteasca liber. Cele care nu se rastoarna au fost construite bine. Pe cele care iau apa le vor reface copiii cu o alta ocazie





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.