Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Proiect didactic Nivelul I- Grupa mica: ,,Fluturasilor'' - Step by Step - Ne jucam, pe Fifi si Bondarel ii ajutam

Proiect didactic Nivelul I- Grupa mica: ,,Fluturasilor'' - Step by Step - Ne jucam, pe Fifi si Bondarel ii ajutam


Proiect didactic

Data:

Propunator:



Unitatea de Invatamant - Gradinita cu Program Prelungit Nr.8 Alexandria

Nivelul I- Grupa mica: ,,Fluturasilor'' - Step by Step

Tema anuala de invatare: ,,Cand, cum si de ce se intampla?''

Tema activitatii :,,Ne jucam, pe Fifi si Bondarel ii ajutam''

Elementele componente ale activitatii integrate:

ADP:

- Intalnirea de dimineata : Salutul - ,,Soarele a rasarit .. .buna - dimineata!''

,,Cine oare s-a trezit?'' - discutii libere (rutina)

Alta rutina - ,,Curati si frumosi ca florile, harnici ca albinele''

Tranzitii:

a). ,,Albinita"

b) "Fluturasul meu"

ALA I

1.Centrul Manipulative -,, Ne jucam, florile le asezam, pe Bondarel il bucuram!''

2.Centrul Arta - ,,Tablou pentru Fifi '' - aplicatie

Scopul activitatii: - Valorificarea cunostintelor dobandite anterior despre anotimpul primavara (aspecte specifice, fenomene ale naturii , activitatile copiilor).

-Stimularea participarii copiilor la activitate.

- Dezvoltarea inteligentelor multiple.

Obiective operationale:

ADP.

O1-sa discute liber cu educatoarea si copiii despre harnicie si curatenie;

O2 -sa precizeze locurile de joaca in anotimpul primavara;

O3 - sa respecte normele de convietuire sociala si regulile grupei:

ALA:

O1- sa compuna in mod original spatiul plastic utilizand ca tehnica de lucru lipirea;

O2- sa aranjeze siluetele in urma sortarii acestora dupa unul din criteriile: forma , marime sau culoare;

O3- sa interpreteze cantece si jocuri cu text si cant :

O4- sa coopereze in cadrul grupului.

Strategii didactice:

a). Metode si procedee: conversatia, expunerea, metoda expozitiv-narativa, jocul, explicatia, exercitiul, munca independenta, problematizarea, metoda ,,turul galeriei"

b).Resurse materiale:

1).ADP - panoul pentru ,,Intalnirea de dimineata'' ,siluete reprezentand calendarul naturii aspecte ale anotimpului primavara , papusa Fifi si Bondarel, fotografii ale copiilor, DVD -secventa din desenul animat ,, Fifi si floricelele ''- prelucrare, mocheta verde reprezentand iarba si drumul la centrele de activitate propuse, pernute , accesorii de flori si fluturasi.

2). ALA:- Centrul ,, Manipulative'' - siluete - flori, fluturi de diferite culori si marimi, albine, silueta - jucarie Bondarel; cosulete.

- Centrul ,, Arta ''- silueta - jucarie Fifi ,suport - tablou, siluete - flori, albine, soare, copac inflorit, randunica, fluture

c). Forme de organizare:frontal, pe centre de activitate, in perechi, individual.

DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE ACTIVITATII

CONTINUTUL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.CAPTAREA SI ORIENTAREA ATENTIEI

Se va realiza prin intermediul activitatii din categoria ADP- momentul " Intalnirii de dimineata" cu tema "Curati si frumosi ca florile, harnici ca fluturasii". Momentul salutului este dat de tonul cantecului "Soarele a rasarit", copiii continuand cantecul si executand miscarile sugerate de textul acestuia.-Buna dimineata, floricelelor! Buna dimineata, fluturasilor!". Prezenta copiilor se va realiza cu ajutorul acestora- asezati pe pernute , fiecare copil isi va lua semnul. Se va trece apoi la completarea calendarului naturii atasand elementele detasabile corespunzatoare aspectelor vremii.

Voi nota mesajul zilei "Curati si frumosi ca florile, harnici ca fluturasii".

Conversatia

Exercitiul

Metoda expozitiv-narativa

Conversatia examinatoare

Interpreteaza cantecul

Completeaza calendarul cu elemente corespunzatoare

2.ANUNTAREA TEMEI

Stiind ce mult iubesc cei mici desenele animate le voi propune urmarirea desenului animat "Fifi si floricelele"

Dupa cum stiti , uneori se intampla sa uitam care ne sunt prietenii. Dar, ce bine ca Fifi si Bondarel au sosit aici!(prezentarea celor doua jucarii-surpriza). Vreti sa ne deveniti prieteni?..Ce bine! Impreuna cu ei,ne vom juca, vom canta si vom dansa, cu totii ne vom bucura.

Pentru a-i ajuta pe Fifi si Bondarel copiii vor fi orientati catre cele doua centre de activitate marcate prin " carari de iarba verde" ce face legatura intre centre si spatiul amenajat tranzitiilor , cantand melodia "Albinita mea"(Zum, zum, zum/Albinita mea./Prin gradini si prin razoare/ Alergam din floare-n floare,/Hai la stup, la stup,la stup,/Albinita mea.). se va sugera ca fiecare copil sa urmeze drumul spre centru in functie de simbolul de pe ecuson(fetitele- floricele= Arta, baietii-fluturasi= Manipulative)

Explicatia

Exercitiul

Descopera drumul indicat de "cararea de iarba verde" spre centrul de activitate sugerat de simbolul de pe ecuson

3. Prezentarea continutuli si dirijarea invatarii

Prezentarea centrelor de activitate cu materialele si sarcinile specifice.

Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, asculta cerintele educatoarei si sarcinile ce trebuie indeplinite.

La centrul Arta ,copiii vor realiza un "tablou pentru Fifi"-aplicatie, lipind pe suportul-tablou siluete-flori, albine, randunica, soare, florile copacului, fluture. Se va urmari acuratetea realizarii tablourilor, precum si aranjarea elementelor in pagina.

La centrul Manipulative vor desfasura jocul "Ne jucam, florile le asezam, pe Bondarel il bucuram".

Fiecare copil va primi cosulet cu siluete de flori, fluturi de diferite culori si marimi, albine pe care sa le sorteze dupa unul din criteriile : forma, marime, culoare.Se va urmari aranjarea siluetelor in urma sortarii acestora dupa unul din criteriile: forma, marime sau culoare. In dreptul grupelor formate , le voi cere sa aseze cifra corespunzatoare numarului de elemente.

Munca independenta

Explicatia

Lipesc elementele date pe tablou

Proba practica

Sorteaza elementele date dupa criteriul sugerat

Aranjeaza siluetele indicand in dreptul fiecareia cifra

4. Obtinerea performantelor

Dupa incheierea activitatilor la centre, copiii trec in grup pe la fiecare centru si apreciaza activitatea proprie si pe cea a colegilor, apoi cantand si executand miscarile cantecului "Fluturasul", vor parasi sala de grupa.


PROIECT DIDACTIC

,,Ne jucam, pe Fifi si Bondarel ii ajutam''

Nivelul I- Grupa mica: ,,FLUTURASII'' - Step by Step

 

Data

Unitatea de Invatamant:Gradinita cu Program Prelungit Nr. 8 Alexandria

Nivelul I: Grupa mica " Fluturasii" -Step by step"

Tema anuala de invatare: "Cand, cum si de ce se intampla?"

Tema activitatii: " Ne jucam , pe Fifi si Bondarel ii ajutam"

Domenii experentiale:ADE- DLC: Surprizele din gradina fermecata"- joc didactic

ALAII- " Cantam si ne jucam, prieteni cu Fifi si Bondarel suntem"

Scopul activitatii: Valorificarea cunostintelor dobandite anterior despre anotimpul primavara (aspecte specifice, flori, legume, insecte, pasari calatoare)

Obiective operationale:

O1- sa raspunda corect la intrebari din punct de vedere gramatical;

O2- sa recite cu intonatie poeziile sugestive temei date;

O3- sa interpreteze corect si expresiv cantecele , respectand sincronizarea celor trei elemente: melodie, text si miscare;

O4- sa participe activ si cu interes la activitate, dovedind empatie si spirit de cooperare;

Strategii didactice:

A)    Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, observatia

B)     Elemente de joc: surpriza, aplauze, manuirea materialelor, jocul de rol;

C)    Sarcina didactica: Precizarea unui aspect reprezentativ prin descoperirea siluetei de primavara;

D)    Regulile jocului: Copilul la care se opreste silueta cu Fifi , cand se termina versurile "culege" o floare din " gradina fermecata" ce are o silueta, o denumeste si raspunde la intrebarea adresata de educatoare. Daca raspunsul este corect copilul aseaza silueta langa " casuta- stropitoare" si primeste dreptul de a-si pune fotografia lui in " copacul prieteniei".

E)     Resurse materiale: casuta stropitoare, copacul prieteniei, flori cu chipul copiilor si al personajelor Fifi si Bondarel, flori cu diferite siluete ( fluturi, albina, randunica, zambila, ghiocel, narcisa, ridiche, copii ingrijind florile, soare, iarba), mocheta verde, fire de iarba;

F)     Durata: 15-20 min

Inainte de intrarea copiilor in "gradina fermecata" se va juca jocul muzical incadrat in categoria tranzitiilor " Albina si florile". Fetele- floricele vor interpreta strofa cantecului, in timp ce baietii- albinute se vor roti in cerc. La finalul strofei , fiecare "albinuta" se opreste in dreptul unei "flori" si trebuie sa-i ghiceasca numele.Refrenul apreciaza raspunsurile corecte , dar le si dezaproba pe cle gresite. Impreuna cu floarea aleasa, albinutele se vor deplasa in spatiul "poienita" special amenajat.


DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUTUL STIINTIFIC

METODE SI PROCEDEE

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. CAPTAREA SI ORIENTAREA ATENTIE

Captarea atentiei se face prin descoperirea spatiul " poienita", spatiul special amenajat unde se va desfasura activitatea .

Conversatia

Siluete flori, casuta- stropitoare, silueta jucarie Fifi si Bondarel, copacul prieteniei.

Conversatia de verificare

2. Anuntarea temei

Pentru ca Fifi si Bondarel ne sunt acum prieteni, impreuna cu ei, vom descoperi "surprizele din gradina fermecata",ajutand-o pe Fifi sa ude florile.

Conversatia

Explicatia

3.Dirijarea invatarii

Sarcina didactica:

Precizarea unui aspect reprezentativ prin descoperirea siluetei de primavara.

Regulile jocului:

Copilul la care se opreste silueta cu Fifi, cand se termina versurile "culege"o floare din "gradina fermecata" ce are o silueta, o denumeste si raspunde la intrebarea adresata de educatoare. Daca raspunsul este corect copilul aseaza floarea langa "casuta- stropitoare" si primeste dreptul de a-si pune fotografia lui in "copacul prieteniei".

Explicarea jocului:

Se vor recita versurile:

"In gradina fermecata

Poti, acum , si tu sa vii.

Alege floarea colorata

Si o surpriza vei descoperi,

Prieten bun lui Fifi ca sa-i fii."

Copilul in dreptul caruia se opreste Fifi, la terminarea versurilor, alege o floare, descopera silueta, o denumeste. Daca raspunsul este corect copilul aseaza silueta langa "casuta- stropitoare" si castiga dreptul de a aseza fotografia cu chipul sau in " copacul prieteniei".

Jocul de proba:

Se va demonstra prin intermediul unui copil, iar daca va fi cazul se vor oferi informatii suplimentare.

Actiunea de joc:

Pe tot parcursul activitatii se va urmari antrenarea tuturor copiilor in joc, respectand regulile jocului, corectitudinea indeplinirii cerintelor. De asemenea vor fi sprijiniti sa pronunte cat mai corect cuvintele ce denumesc imaginile alese, sa utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical in formularea raspunsurilor.

Educatoarea va adresa intrebari legate de culoare, forma, marime, actiuni, tinand cont de dezvoltarea intelectuala a fiecarui copil, de ritmul propriu de lucru, precum si de stadiul de dezvoltare a deprinderilor de exprimare orala.

De exemplu: silueta soare ( De ce straluceste soarele in anotimpul primavara?); silueta ghiocel (Cum este numit ghiocelul?); silueta fluturas(le voi cere copiilor sa intoneze un cantecel despre fluturas) etc.

Complicarea jocului

In aceasta etapa, copiii au sarcina de a completa tabloul " Primavara in gradina fermecata "cu ajutorul elementelor detasabile puse la dispozitie- apartinand anotimpului primavara, dar si altor anotimpuri. Dintr-un saculet, fiecare copil va extrage cate o silueta , specificand carui anotimp apartine si asezand-o pe tablou sau alaturi.

Desfasurarea activitatii din cadrul ALAII

In spatiul amenajat, intrucat suntem prietenii lui Fifi si Bondarel, vom canta si vom dansa cu noi nostrii prieteni. Fiecare fetita va recita versuri , ce ilustreaza imaginea florilor pe care acestea le reprezinta. Baietii vor recita versuri inchinate primaverii, dansand, impreuna cu fetele , "Alunelul".

Explicatia

Metoda expozitiv-narativa

Demonstratia

Jocul

Conversatia

Jocul

Exercitiul

Conversatia


"Copacul prieteniei"

Fotografii ale copiilor si ale celor doua personaje

Casuta- stropitoare

Personajele Fifi si Bondarel

Fire de iarba

Flori-mari ce au pe interior siluete cu imagini si aspecte de primavara

Coala A3, siluete detasabile specifice anotimpului primavara, elemente specifice altor anotimpuri.

Costume floricele si fluturi


Pronunta corect cuvintele

Utilizeaza corect acordul subiect-predicat


Stabilesc legaturi intre anotimpuri si simbolul caruia apartin.

Elimina elementele necorespunzatoare

Intoneaza corect versurile

Interpreteaza cantece de primavara

4. Evaluare. Incheierea activitatii

In finalul activitatii, educatoarea va face apreciere despre modul in care copiii s-au implicat in descoperirea "surprizelor" pregatite de cele doua personaje, iar Fifi le ofera in dar un alt prieten -"dulcea buburuza" , cu care va veni intr-o alta zi. Copiii vor parasi sala de grupa dansand pe melodia " Vine, vine primavara".

Expunerea

Buburuze

Aprecieri verbale





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.