Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC Grupa: mica Matematica Alegeti si grupati jucarii

PROIECT DIDACTIC Grupa: mica Matematica Alegeti si grupati jucarii


PROIECT DIDACTIC

Data

Grupa: mica

Domeniul experential: Stiinta

Categoria de activitate: Matematica

Tema: "Alegeti si grupati jucarii"

Mijloc de realizare: Joc exercitiu

Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi

Scopul activitatii: formarea deprinderii de a opera cu obiecte concrete, grupand obiectele dupa forma lor; familiarizarea copiilor cu efectuarea unor actiuni cu grupele de obiecte si exprimarea verbala corecta din punct de vedere matematic; stimularea unor procese psihice de cunoastere: perceptiile, reprezentarile, gandirea; cultivarea spiritului de observatie si a atentiei.



Obiective operationale:

  • sa sesizeze insusiri simple de forma;
  • sa formeze grupe de obiecte dupa o insusire comuna (forma);
  • sa verbalizeze actiunile efectuate si sa exprime rezultatele folosind limbajul matematic adecvat;
  • sa dea exemple de obiecte cu forma diferita din sala de grupa;
  • sa participe cu interes la activitatea didactica desfasurata;
  • sa manuiasca abil materialele primite;

Forma de organizare: - frontal;

- individual.

Metode si procedee: exercitiul, explicatia, conversatia, problematizarea

Material didactic: - material individual;

- grupe de obiecte (masinute, ciupercute, ursuleti, barcute);

- recompense (buline colorate)

Locul de desfasurare: sala de grupa

Durata: 20-25 minute

Secventele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Metode si procedee

Evaluare

1. Moment organizatoric

Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura urmatoarele :

aerisirea salii de grupa ;

aranjarea mobilierului in semicerc ;

pregatirea materialului demonstrativ ;

pregatirea recompenselor;

intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa ;

Intra in sala de grupa si isi ocupa locurile la masute.

2. Captarea atentiei

Se se va realiza printr-o surpriza. La activitate va participa si papusica Dana care nu stie sa aranjeze fiecare jucarie la casuta ei.

Conversatia

Observarea copiilor

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se va realiza intuirea materialului didactic (grupe diferite de obiecte ).

- Dupa cum v-ati dat seama, noi vom desfasura acum activitatea de matematica. Astazi vom invata sa grupam obiectele dupa forma lor.

Daca veti fi atenti pana la sfarsitul activitatii veti reusi sa rezolvati sarcina corect veti fi recompensati cu buline rosii.

Conversatia

Observarea copiilor

4. Dirijarea invatarii

5. Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse

Pentru a face cunoscut copiilor ceea ce li se cere sa lucreze, pt a le prezenta intregul material si a asigura distribuirea acestuia la mesele lor, in prma parte a activitatii se va proceda in felul urmator:

La mijlocul mesei educatoarei se vor aseza amestecate 5-6 grupe de obiecte. La marginea mesei, pe 3 din laturile ei se va aseza cate un obiect apartinand unei grupe de pe masa. Voi demonstra modul in care se va realiza sarcina. Sunt numiti 3 copii si se indica fiecaruia sa stea in dreptul unei jucarii de la marginea mesei. Voi intreba pe fiecare copil: "Cum se numeste jucaria ta?". Apoi le voi spune: "luati acum din toate jucariile care sunt pe masa numai pe acelea care seamana cu ale voastre". Ceilalti copii trebuie sa fie atenti pt a vedea daca se greseste. Cei 3 copii grupeaza in fata lor jucariile care sunt de aceeasi forma. Se aplauda. Ii voi intreba: "Ce grupa de jucarii ai tu?". La fel se va proceda si cu ceilalti 2 copii. Apoi fiecare copil duce grupa de obiecte la o masuta, le voi amesteca si voi aranja cate un exemplar din fiecare grupa la marginea mesei. La masa mea voi aseza din nou cate o jucarie din alte 3 grupe de obiecte; sunt numiti alti 3 copii si demonstratia se continua in acelasi mod ca mai sus pana se sorteaza toate obiectele si toti copiii participa la aceasta actiune.

Executarea exercitiilor de catre copii cu sprijinul educatoarei. Copiii vor sorta de 2-3 ori jucariile dupa forma, fiecare copil orientandu-se dupa jucaria pe care o are in fata. De fiecare data copiii vor sorta jucarii care apartin altei grupe. In timp ce voi schimba jucariile din fata copiilor si voi grupa restul de jucarii la mijlocul meselor, copiii stau cu ochii inchisi. Dupa ce grupeaza obiectele, 2-3 copii vor fi numiti pt a verbaliza actiunea efectuata. Daca aceeasi grupa de obiecte se intalneste la mai multi copii voi intreba: "- Cine mai are o grupa de ciupercute/masinute la fel?"

- "jucaria mea se numeste masinuta" etc

Copiii grupeaza obiectele de aceeasi forma

"- eu am o grupa de ursuleti"

"- am format grupa de ciupercute". etc

Copiii raspund.

Explicatia

Demonstratia

Frontal

Individual

Exercitiul

Conversatia

Problematizarea

Aprecieri verbale,

Chestionarea orala.

Aprecierea

rezolvarii corect a sarcinii date

Aprecierea

rezolvarii corect a sarcinii date

Asigurarea retentiei si a transferului

Voi forma 2 grupe diferite de obiecte. La clinchetul clopotelului copiii vor inchide ochii si voi integra un obiect din prima grupa in cea de a doua grupa. Copiii deschid ochii la sunetul clopotelului si trebuie sa descopere greseala. Apoi voi forma alte grupe de obiecte, copiii trebuind sa ghiceasca ce grupa a disparut dupa ce au inchis ochii.

Conversatia

Explicatia

Frontal, individual

Probelmatizarea

Chestionarea orala.

Aprecierea

rezolvarii corect a sarcinii date

7. Evaluarea performantei

Voi solicita copiii sa priveasca in sala de grupa si sa formeze verbal grupe de obiecte cu aceeasi forma..

Obiecte diferite

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Frontal, Individual

Chestionare orala

8. Incheierea activitatii

Fac aprecieri generale si individuale. Ofer recompense. Strang materialele.

Conversatia

Bravo, foarte bine!





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA : MARE -PREGATITOARE Surprizele Toamnei - ACTIVITATE INTEGRATA
Rolul si importanta limbajului in formarea personalitatii umane
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mica - Cine si cum planifica/organizeaza o activitate
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - Exercitii de verificare a numaratului in limitele 1-10
Proiect de activitate integrata Grupa: Mare - pregatitoare "Calatorie pe Terra"
PROIECT TEMATIC TOAMNA GRUPA mijlocie - Cand,cum si de ce se intampla?
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Camara toamnei Nivel: II Grupa mare - Grupa piticilor
"Iata ce cunosc!" GRUPA: pregatitoare; Joc didactic interactiv

Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu