Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE CLASA I Limba romana ( citire) Sunetul j si literele j si J de tipar

PROIECT DE LECTIE CLASA I Limba romana ( citire) Sunetul j si literele j si J de tipar


PROIECT DE LECTIE

CLASA I

INVATATOARE :

OBIECTUL : Limba romana ( citire)

SUBIECTUL: Sunetul j si literele j si J de tipar

TIPUL LECTIEI : Dobandire de cunostinte

LA PATINAJ

Continut informativ:



mij-loc mij-lo-cul

pa-ti-noar pa-ti-naj

Je-ni-ca Bu-jo-rel

Co-pii Co-pi-ii

La patinaj

Este joi. Bujorel merge la patinaj. Aici se intalneste cu Andrei si cu Jenica.

Am patine noi, le spune el.

Sunt foarte frumoase ! Sa le folosesti sanatos.

In jur sunt copii multi veniti la antrenament.

Profesorul ii ajuta pe cei mici. Fetitele fac piruete. Jenica e in mijlocul lor. Toti copiii sunt imbujorati. Patinoarul rasuna de glasuri vesele.

Cuvinte necunoscute

patinoar : loc special amenajat pentru practicarea patinajului ;

antrenament : pregatire sistematica ( dupa un program) a unui sportiv, pentru a obtine rezultate foarte bune;

pirueta : rotire rapida pe varful picioarelor.

Joc : Unde se afla sunetul " j"?

Cuvinte: jetoane, amiaza, ambalaj, vajaie, ajutat, asezat, Lugoj, zambila.

Joc: Fara prima silaba !

Exercitiu de obtinere a unor cuvinte noi prin omiterea primei silabe din cuvant: cojoc, pojar.

Jucariile celui cuminte

Un copil, cand jocu-i place

Toata lumea loc ii face

Iar el toate le pricepe

Si cu ele joc incepe.

Catelusul si el vine :

- Hai si joaca-te cu mine !

Vrabii zboara pe tot locul:

Hei asa e vesel jocul!

Numai cel ursuz nu stie

Cum sa-si fac-o jucarie

Si numai posomoratul

Nu stie - alunga uratul.

SCOPUL LECTIEI:

Informativ : familiarizarea elevilor cu sunetul j si cu literele j si J de tipar.

Formativ : * corelarea literei cu sunetul in procesul citiri;

* dezvoltarea deprinderii de citire corecta si constienta a cuvintelor izolate si

a textului inchegat;

* imbogatirea si activizarea vocabularului elevilor;

* dezvoltarea spiritului de observatie si a gandiri elevilor prin intuirea

libera si apoi dirijata a ilustratiei din manual.

Educativ : * manifestarea dorintei de a participa activ la lectie.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa identifice sunetul j cu literele de tipar corespunzatoare, j si J;

O2 - sa pronunte corect sunetul separat si in cuvinte;

O3 - sa recunoasca sunetul j in cuvinte si sa identifice pozitia pe care o are in cuvant;

O4 - sa recunoasca literele j si J in cuvintele din text si din poezia " Jucariile celui

cuminte";

O5 - sa stabileasca numarul de cuvinte dintr-o propozitie, sa arate locul lor in propozitie;

O6 - sa imparta corect cuvintele in silabe;

O7 - sa construiasca cuvinte noi; sa citeasca corect, curent, constient textul;

O8 - sa formuleze propozitii in care se folosesc semnele de punctuatie invatate;

O9 - sa participe cu interes la ora.

TIPUL LECTIEI: mixt

STRATEGIA DIDACTICA : algoritmica - inductiva.

METODE SI PROCEDEE : fonetica analitico-sintactica, conversatia, explicatia, citirea model,

lucrul cu manualul, jocul didactic.

MIJLOACE DE INVATAMANT: manualul, planse, texte tiparite.

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala.

EVALUARE : continua


BIBLIOGRAFIE:

Elisabeta Avram, Rodica Cucu, ABECEDAR, E. D. P. , BUCURESTI, 1997

Elisabeta Avram, Rodica Cucu, GHID PENTRU PREDAREA ABECEDARULUI, E.D.P., BUCURESTI, 1996.

Ion Berca si colaboratorii, METODICA PREDARII LIMBII ROMANE LA CLASELE I-IV, E.D.P. - OLTENIA- CRAIOVA, 1972.

Emil Pop (coordonator), PROGRAME ANALITICE PENTRU CLASELE I-IV, Editura Coresi, Bucuresti 1996.

Ion Serban, METODICA PREDARII LIMBII ROMANE LA CLASELE I-IV. E.D.P. BUCURESTI 1993.

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Organizarea clasei pentru lectie

Controleaza prezenta. Cere elevilor sa faca liniste si sa se pregateasca pentru ora de citire.

Se pregatesc pentru ora de citire.

Verificarea cunostintelor anterioare

Intreaba :

"Ce sunet ati invatat la ultima ora de citire ?

Ce litera?"

" Din ce elemente este formata litera F ?

" Cum se numeste lectia pe care ati avut-o de citit ?"

" Ce semn de punctuatie este dupa titlu? De ce?"

Numeste elevii care citesc ghicitorile

" Cum sunt scrise aceste ghicitori ?"

"Cate versuri are fiecare ghicitoare ?"

"Cum se scrie primul cuvant din fiecare vers ?"

Numeste elevii care citesc selectiv lectia

Cere elevilor sa priveasca imaginea din Abecedar de la pagina 77.

Din discutia cu copiii izoleaza propozitia: "Copiii sunt la patinaj"

Intreaba :

" Ce am spus noi acum ?"

Pronunta demonstrativ propozitia.

"Cate cuvinte are aceasta propozitie ?"

" Care este primul cuvant ?Al doilea? Al treilea?

"Care este al patrulea cuvant ?"

"Despartiti cuvantul in silabe !"

"Cate silabe are acest cuvant ?"

" Care este prima silaba ? Dar a doua ?"

" Care este a treia silaba ?"

"Cate sunete are silaba naj ?"

" Care sunete va sunt cunoscute ?"

" Care va sunt necunoscute?"

Raspund:

Sunetul f

Litera F mare de tipar si de mana.

Enumera elementele : o linie verticala si doua orizontale

" Sa aflam raspunsurile!"

" Semnul exclamarii. Pentru ca este un indemn"

Citesc

" In versuri"

" Fiecare ghicitoare are doua versuri"

" Se scrie cu litera mare"

Citesc, respectand cerintele.

Privesc imaginea. Spun ce observa in ea.

Raspund:

"Noi am spus o propozitie"

Propozitia este repetata de doi- trei copii.

"Propozitia are patru cuvinte"

Primul cuvant este copiii. Al doilea cuvant este sunt. Al treilea este la"

Patinaj

" Pa-ti-naj"

" Cuvantul are 3 silabe"

" Pa" - " ti"

A treia silaba este naj"

Trei sunete

Sunetele cunoscute sunt : n si a

Sunetul j

Anuntarea temei si a obiectivelor

Anunta ca vor invata un nou sunet, sunetul j si literele corespunzatoare j si J mare de tipar.

Asculta.

Dobandirea cunostintelor

Prezinta obiectivele intr-o forma accesibila elevilor.

Pronunta demonstrativ sunetul j. Insista asupra sonoritatii pure a sunetului evitandu-se vocala de sprijin i.

Pronunta o serie de cuvinte care contin sunetul j. Cere elevilor sa indice locul lui in cuvant.

Cere elevilor sa gaseasca si sa pronunte cuvinte

cu sunetul j .

" Fiti atenti, copii ! Am sa va arat literele j si J de tipar!"

Prezinta o plansa cu literele.

" Din ce este formata litera j?"

" Cu ce litera se aseamana ? In ce consta asemanarea ? Care este deosebirea dintre ele?

Imparte elevilor un text, cerandu-le sa incercuiasca toate literele j si J intalnite

Corecteaza eventualele greseli .

Cere elevilor sa citeasca in soapta coloanele de cuvinte, apoi sa le citeasca cu voce tare.

Explica cuvantul patinoar.

Cere elevilor sa citeasca cuvantul al doilea din prima coloana, apoi cuvantul al doilea din coloana a patra.

Cere elevilor sa citeasca cuvintele care arata nume de persoana.

Le cere copiilor sa alcatuiasca propozitii enuntiative, interogative si exclamative cu cuvintele Jenica si copiii.

Subliniaza diferenta dintre cuvintele copii si copiii.

Cere elevilor sa citeasca lectia La patinaj in gand.

Numeste elevii care citesc cu voce tare lectia. Citeste ca model lectia.

Pune intrebari:

"Unde merge joia Bujorel?"

" Cu cine se intalneste el ?"

" Ce le spune el ?"

" Ce ii ureaza Andrei si Jenica ?"

" Unde au venit copii?"

" Ce face profesorul? Dar fetitele ?"

" Cum sunt copiii ?"

Propune citirea selectiva a lectiei.

Le cere sa explice semnele de punctuatie

Cativa copii repeta sunetul.

Indica locul sunetului: la inceput , la mijloc sau la sfarsit.

Pronunta cuvinte cu sunetul j.

Scot in evidenta elementele grafice ale literelor, stabilind asemanari si deosebiri cu literele invatate anterior.

Incercuiesc literele.

Citesc cuvintele.

Asculta explicatia.

Selecteaza cuvintele cerute apoi le citesc.

Alcatuiesc propozitii respectand cerintele.

Asculta explicatia. Alcatuiesc propozitii cu cele doua cuvinte.

Citesc lectia.

Urmaresc pe carte.

Elevii raspund la intrebari.

Selecteaza propozitiile si le citesc.

Explica semnele de punctuatie intalnite in text

Fixarea cunostintelor

Numeste un elev care povesteste lectia. Il ajuta cu intrebari.

Propune un joc. Citeste o serie de cuvinte, copiii trebuind sa ridice mana in cazul in care cuvantul spus contine sunetul j.

Propune jocul "Fara prima silaba !"-exercitii de obtinerea unor cuvinte noi prin omiterea primei silabe din cuvant. Exemplu: cojoc, pojar s.a.

" Ce am invatat astazi ?"

Povestesc. Asculta.

Participa la joc.

Despart in silabe. Gasesc noile cuvinte.

" Astazi am invatat sunetul j si literele j si J de tipar.

Tema pentru acasa

Spune elevilor ca pentru acasa au sa citeasca de 5 ori lectia La patinaj si sa explice oral semnele de punctuatie.

Asculta





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.