Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Clasa a XI-a Consumatorul, alegere si rationalitate

PROIECT DIDACTIC Clasa a XI-a Consumatorul, alegere si rationalitate




PROIECT DIDACTIC

Profesor: Tema : Consumatorul, alegere si rationalitate

Clasa a XI-a  

Data: 30.oct.2006

Tipul lectiei: recapitulare, consolidarea cunostintelor.

Obiectiv general: Studiul, analiza comportamentului consumatorului.



Competente

Identificarea si caracterizarea rolului de consumator pe care il indeplineste orice persoana

2.1. Interpretarea cererii ca expresie a trebuintelor persoanei si a resurselor ca mijloace de satisfacere a trebuintelor

4.1. Proiectarea unui comportament racional al consumatorului, impus de tensiunea nevoi-resurse

Obiective informative:

1. Sa cunoasca notiunile de: utilitate, alegere si comportament al consumatorului.

2. Sa utilizezenotiunile respective pentru a studia realitatea, a compara diferite situatii si a formula concluzii adecvate.

3. Sa sesize semnificatia economica si sociala pe care o au marimea, structura si dinamica consumului.

Obiective formative:

  1. Sa exerseze rationamentul de tip economic pentru a explica deciziile consumatorilor   care achizitioneaza si combina bunurile economice pe principiul eficientei, al maximizarii satisfactiei.
  2. Sa-si formeze un comportament rational din perspectiva existentei ca si consumatori intr-un mediu economic si social.

Metode : conversatia, problematizarea, joc de rol, dezbatere.

Secventele lectiei

Scopul predarii

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Stiluri de invatare

Resurse si metode

EVALUARE

Organizarea clasei de elevi

Dezvoltarea lucrului in echipa

Distribuirea de FISE de lucru cu obiective de urmarit pentru fiecare grup

Isi organizeaza materialul primit in vederea studierii lui

V

X

P

X

A

X 

Fise de lucru

Reactualizarea cunostintelor

Dirijarea invatarii

Feed-back

Legarea teoriei de practica

Elevii vor anuntati ca in aceasta lectie vor consolida cunoastintele referitoare la consumator si vor realiza aplicatii care sa le formeze deprinderi de a actiona in mediul economic real ca si consumatori avizati.

Prin intrebari frontale se realizeaza se realizeaza reactualizarea cunostintelor privind consumatorul, notiuni precum: nevoi, acoperirea nevoilor, utilitate economica, principiul eficientei, comportament rational al consumatorului.

Distribuie fisa de autoevaluare si da indicatii privind rezolvarea acesteia

Distribuie fisa "rebus economic" realizat pe baza conceptelor studiate anterior.

Va solicita unui elev cu dominanta practica sa completeze rebusul la tabla. Prin discutii se vor clarifica eventualele erori sau confuzii.

Prin conversatie se vor puncta concluziile acestui capitol.

Elevii isi vor nota in caiete planul lectiei de recapitulare

Elevii definesc notiunile si realizeaza o harta mentala (tabla) realizand relatia care se stabileste intre acestea:

Consumator, nevoi, acoperirea nevoilor, bunuri economice, resurse, factori de productie, raritate, tensiune nevoi - resurse, alegere, cost de oportunitate, decizie, program de consum.

Elevii completeaza fisa de autoevaluare si sesizeaza importanta unui comportament rational. Elevii vor corecta fisa de autoevaluare si vor constientiza eventuale lipsuri sau confuzii pe care le au referitor la subiectul discutat.

Elevii, bazandu-se pe cunostintele anterioare gasesc termenii adecvati pentru completarea rebusului economic.

La final, un elev din randul celor cu dominanta practica, va completa rebusul la tabla astfel incat fiecare dintre elevi va putea sa-si corecteze fisa.

Elevii realizeaza sinteza cunostintelor asimilate si ofera in sinteza o serie de concluzii ce se desprind pana acum:

Consumatorul este caracterizat prin nevoi ce sunt percepute ca dezagreabile, in concluzie, trebuie sa fie satisfacute, acoperite.

Acoperirea nevoilor se face prin consum de bunuri.

Productia de bunuri economice sta sub conditia raritatii (resursele pentru productie sunt rare, limitate)

Tensiunea permanenta dintre nevoi si bunuri creeaza exigenta unui comportament  rational.

Alegerea consumatorului trebuie sa se subordoneze principiului eficientei (al maximizarii satisfactiei).

Orice alegere presupune anumite renuntari (cost de oportunitate).

X

X

X

X



X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Manual

Caiete de lucru

Dialog frontal

conversatia

dezbatere

Tabla

Creta colorata

Fisa de autoevaluare

Conversatie

fisa de autoevaluare

dialog frontal

manual

tabla

Orala

Orala

Observarea sistematica a comportamentului elevilor

Autoevaluare

Orala

Autoevaluare

Orala



Orala

Observare sistematica

Dirijarea invatarii

Feed- back

Tema pentru acasa

Analiza invatarii si evaluarea invatarii

Se solicita clasei doi voluntari pentru realizarea unui joc de rol (consumator si vanzator).

Se prezinta clasei urmatoarea situatie: un consumator ce a achizitionat un anumit produs nu este multumit de el. Care sunt solutiile?

Elevul vanzator va fi instruit sa nu accepte returnarea bunului cumparat de consumator.

Vor puncta importanta cunoasterii drepturilor consumatorului si a modului in care putem uza de aceste drepturi. Se va distribui elevilor fisele: "cum sa scrii o reclamatie " si "model de reclamatie" .

Va nota la tabla pasii pe care ii urmam in cazul unei reclamatii:

-identificarea problemei

- strangerea documentelor

- discutia cu vanzatorul

- redactarea reclamatiei

Realizarea unei observatii privind comportamentul vanzatorilor fata de consumatori, a modului in care acestia cunosc si respecta drepturile consumatorilor.

Elevii voluntari vor juca rolul unui vanzator si al unui cumparator nemultumit de bunul pe care l-a cumparat.

Clasa va urmari comportamentul celor doi si vor nota in caiete observatiile lor.

La sfarsit vor oferi posibile raspunsuri care sa dovedeasca in ce consta un comportament rational, raportat la o situatie concreta.

Vor studia fisele primite si vor prezenta concluziile lor.

Vor stabili pasii pe care trebuie sa-i urmeze un consumator nemultumit de bunul achizitionat, pentru rezolvarea problemei lui.

Elevii vor aplica aceste cunostinte pentru a redacta la randul lor o reclamatie - Fisa laborator de aplicatii economice

In baza observatiei directe, vor realiza un eseu care sa evidentieze relatiile dintre consumatori si vanzatori, a modului in care sunt percepute cele doua parti din perspectiva economica.

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Obiect oarecare "supus vanzarii"

problematizare

markere

coli de hartie

conversatie

fisa de studiu "Cum sa faci o reclamatie"

fisa de studiu " model de reclamatie"

conversatie

fisa de lucru individual "scrierea unei reclamatii"



Orala

Orala

Orala

Evaluarea fisei de lucru

Orala

Evaluarea activitatii:

Ce a decurs bine:

Ce trebuie modificat:

Elevii cu dominanta vizuala:

Elevii cu dominanta auditiva:

Elevii cu dominanta practica:

- FISA  - Cum sa faci o reclamatie

Ai cumparat vreodata ceva doar ca sa afli ca nu este ceea ce te asteptai sa fie? Poate ca era stricat sau nu facea ceea ce trebuia. Oricare ar fi motivul dezamagirii tale, ai putut sa rezolvi aceasta problema? Sau ai pus obiectul deoparte si l-ai tratat ca pe o pierdere de bani?

Fiind consumator, ai dreptul sa obtii de la bunurile cumparate rezultatele prezentate in reclame si sa platesti un pret corect, proportional cu calitatea produsului. Cand nu se intampla asa, e poate timpul sa aduci la cunostinta vanzatorului plangerea ta. Iata cateva sugestii in acest sens.

Identificarea problemei. Inainte de a returna obiectul vanzatorului, fiti sigur ca stiti care e defectul produsului si ce ati vrea sa faca vanzatorul in aceasta privinta. De exemplu, ati dori sa schimbati achizitia facuta cu un alt articol, sau preferati sa vi se returneze banii?

Strangerea documentelor. Strangeti toate hartiile de la vanzare, garantiile si orice alte date privitoare la achizitia dvs.  S-ar putea sa fie nevoie de ele pentru a dovedi cand si unde ati cumparat articolul si pretul platit pentru el.

Intorceti-va acolo unde ati facut achizitia. Daca se poate, vorbiti cu vanzatorul care v-a servit. Daca nu se poate, sau daca persoana nu coopereaza, cereti sa vorbiti cu administratorul sau cu directorul. Asteptati-va sa vi se ceara sa va expuneti cazul si solutia pe care o doriti.

Fiti rabdator. Daca totusi nu sunteti multumit, puteti sa va adresati si altor persoane din administratie. Daca produsul nu este facut in tara, puteti reclama direct producatorului.

Reclamatia. Daca nu obtineti nici un rezultat folosind sfaturile de mai sus, incercati sa scrieti o reclamatie catre firma producatoare a articolului sau directorului ori patronului magazinului de unde l-ati achizitionat. Fiti sigur ca ati introdus in scrisoare urmatoarele:

o        Spuneti-le cine sunteti. Indicati numele, adresa si nr. dvs de telefon.

o        Expuneti faptele. Scrieti scurt si concis. Identificati articolul despre care scrieti, expuneti problema pe care o reclamati si prezentati orice alte date ce ar ajuta compania sa inteleaga plangerea.

o        Formulati clar ceea ce doriti sa fie intreprins. Cu cat sunteti mai precis in a spune companiei ce ati dori sa faca in legatura cu problema dvs. cu atat mai usor le va fi reprezentantilor companiei sa rezolve problema.

o        Trimiteti copii, nu originale. Compania se va astepta sa vada copiile bonurilor de vanzare si orice alte documente folositoare. Cum aceste bonuri s-ar putea sa se piarda, e mai intelept sa trimiteti copii, nu originale, pastrati si o copie a reclamatiei dvs.

Fiti politicos. Trimiteti o scrisoare pe care v-ar placea sa o primiti. Tineti minte, persoana care va primi scrisoarea poate sa nu aiba nimic in comun cu problema dvs, dar va poate ajuta.

FISA

MODEL DE RECLAMATIE

Bd. Independentei, nr. 10

Targoviste - 130016

Dambovita

30 oct 2006

Dl. Ion Popescu

Director - Relatii cu consumatorii

Colgate Romania

Aleea Eficientei , nr. 10

Bucuresti

Draga Domnule Popescu:

Acum aproximativ o luna am cumparat o perie de par "Colgate" (model 53- 908) de la magazinul XXL din Orasul Targoviste. Cand am reclamat acest fapt la magazinul XXL, mi s-a spus ca le pare rau, dar cum trecusera doua saptamani de la achizitia periei, nu mai puteau face nimic in acesta privinta.

Deoarece este clar ca ceva nu este in regula cu peria cumparata, as dori una noua. Anexez copia bonului de vanzare de la magazinul XXL.

Astept cu nerabdare un raspuns la problema mentionata pana luna viitoare, dupa care voi face noi demersuri pentru solutionarea problemei.

Cu stima,

Andreea Marin

FISA - Laborator de aplicatii economice

Scrierea unei reclamatii

Presupuneti ca ati achizitionat cu 30 RON un pulovar de la magazinul local de imbracaminte "Agresiv". Magazinul se afla pe Bd. Independentei , nr. 23.

Dupa ce ati purtat pulovarul o singura data, observati ca s-a destramat la cusaturi.

  1. Enumerati pasii pe care i-ati face ca sa aduceti la cunostinta magazinului plangerea dvs.
  1. Ati adus la cunostinta directorului magazinului, Alexandru Mardare, plangerea dvs.dar n-ati ajuns la nici o intelegere cu el. Scrieti o reclamatie cu privire la aceasta problema catre Jan Franklin, presedintele firmei. Paragraful de inceput ar trebui sa contina expunerea problemei. Al doilea paragraf ar trebui sa arate ce ati dori sa faca magazinul pentru dvs. Paragraful final ar trebui sa indice cand ati dori raspuns din partea firmei si unde puteti fi gasit.






Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Ce ar trebui sa stii despre zona in care traiesti ?
CURRICULUM clasa a XI-a ANUL DE COMPLETARE Domeniul : textile-pielarie Calificarea: Tricoter - confectioner
ANSAMBLUL SPORTIV SI ORELE PENTRU PREGATIREA FORMATIILOR REPREZENTATIVE
PATRU TIPURI (SAU MODELE) PROSPECTIVE ALE SISTEMULUI SOCIAL
Pedagogia experimentala
PROIECT DIDACTIC Educatie fizica Mers in echilibru pe un plan inclinat
Proiectarea si administrarea testelor scrise - Diseminarea rezultatelor unei testari
STANDARD DE PREGATIRE PROFESIONALA NIVEL 3 LICEU TEHNOLOGIC TEHNICIAN IN AUTOMATIZARI



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu