Proiect de lectie
Data:
Clasa: I
Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii
Disciplina: Matematica
Subiectul: Consolidarea operatiilor de adunare si scadere
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Rl: Sa inteleaga semnificatia operatiilor aritmetice: adunare, scaderea, inmultirea si
impartirea numerelor naturale in concentrul 0-1000;
R2: Sa rezolve si sa compuna probleme;
R3: Sa manifeste interes pentru analiza si rezolvarea unor probleme practice
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Ol: Sa rezolve oral exercitii in care intervin cele patru operatii aritmetice;
O2: Sa inteleaga proprietatea de simetrie a relatiei de egalitate prin exemple ;
O3: Sa-si insuseasca terminologia specifica descazut, scazator, rest sau diferenta;
O4: Sa recunoasca ca scaderea este posibila numai daca descazutul este mai mare sau egal cu scazatorul, in consecinta scaderea nu este comutativa, precum adunarea;
O5: Sa afle unul din termenii adunarii sau scaderii;
O6: Sa lucreze independent.
STRATEGIA DIDACTICA
a) Metode si procedee: Exercitiul, observatia, explicatia, conversatia, problematizarea si munca independenta.
b) Mijloace de invatamant: jetoane, planse cu desene.
|
Etapele lectiei |
|
Strategia invatatorului |
Strategia elevului |
Evaluare |
|
Moment |
Voi asigura conditiile |
Elevii isi pregatesc | ||
|
organizatoric |
necesare bunei |
caietele si cartile | ||
|
desfasurari a |
pentru lectie. | |||
|
activitatii | ||||
|
2.Reactualizarea |
Voi verifica tema |
Elevii prezinta |
Aprecieri |
|
|
cunostintelor |
frontal si selectiv. |
caietele cu tema si |
verbale |
|
|
anterioare |
Propun spre |
raspund la intrebari | ||
|
rezolvare: |
Elevii scriu pe caiete |
Evaluare |
||
|
Ol |
Sa se efectueze: |
si rezolva cele doua |
continua |
|
|
exercitii |
asupra |
|||
|
operatiilor |
||||
|
3.Anuntarea |
Anunt subiectul: |
Elevii scriu titlul in | ||
|
subiectului si a |
Operatii de adunare si |
caietele lor. | ||
|
obiectivelor |
scadere - recapitulare. | |||
|
operationale |
Prezint cateva | |||
|
obiective | ||||
|
operationale | ||||
|
Scriu titlul pe tabla. | ||||
|
4.Consolidarea |
Propun spre |
Elevii repeta |
Aprobari/ |
|
|
priceperilor si |
rezolvare: |
problema si raspund. |
Dezaprobari |
|
|
deprinderilor | ||||
|
O3 |
Aprecieri |
|||
|
45x2= |
45x2=90 |
verbale |
||
|
Cu cat este mai mare | ||||
|
63 decat 43? | ||||
|
Ce este adunarea? | ||||
|
Cum se numeste | ||||
|
nr.care se aduna? Cati | ||||
|
termeni poate avea o | ||||
|
adunare? Ce se |
|
|||
|
intampla cu suma | ||||
|
daca schimbam | ||||
|
ordinea termenilor?Ce | ||||
|
inseamna expresiile: | ||||
|
'a mari', | ||||
|
'a adauga'? Se fac | ||||
|
exercitii orale | ||||
|
folosind aceste | ||||
|
expresii. Ce este | ||||
|
scaderea?Cum se | ||||
|
numeste nr. din care |
|
se scade? Dar nr. pe care il scadem? Cum trebuie sa fie descazutul fata de scazator? Care este rezultatul scaderii cand de |
Elevii raspund la intrebari si rezolva exercitiile. | |||
|
descazutul este | ||||
|
egal cu scazatorul? | ||||
|
7+ _ | ||||
|
10- _ | ||||
|
_ -2 | ||||
|
9= _ + _ | ||||
|
8 = 4 + _ | ||||
|
7= _ +2 | ||||
|
5 = 6- _ | ||||
|
S.Obtinerea performantei |
O4 |
4 =0 6 = 9 0 = 2 |
Elevii compun probleme si le rezolva. |
Aprecieri asupra compunerii problemei Evaluare |
|
|
individuala |
|||
|
|
asupra rezolvarii problemei |
|||
|
6.Evaluarea cunostintelor |
Impart fise de evaluare. |
Elevii rezolva. | ||
|
7.Asigurarea procesului de retentie |
Voi da tema pentru acasa si indicatiile necesare. |
Elevii isi noteaza tema si asculta indicatiile primite. |
FISA DE EVALUARE
|
i |
i-3 |
a a
0
6
8
4
|
|
|
|
6 0 9 5
6 + 4 = 7 +_ = 7= 6 +_
3 + 5 = 5 +_ = 6= _ +5
9 = 8= _ +2
7 = _ = 9= _ +_
|
Politica de confidentialitate |
| Copyright ©
2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
| Baltagul – caracterizarea personajelor |
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
| Caracterizarea lui Gavilescu |
| Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
| Actionare macara |
| Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
| Turismul pe terra |
| Vulcanii Și mediul |
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
| Termeni si conditii |
| Contact |
| Creeaza si tu |