Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect didactic Clasa: a-IX-a, Luarea deciziilor

Proiect didactic Clasa: a-IX-a, Luarea deciziilor


Proiect didactic


Data

Clasa: a-IX-a

Tema: Luarea deciziilor

Tipul lectiei: predare-invatare

Scopul: Formarea si dezvoltarea capacitatii de a gasi alternative in analiza si luarea deciziilor.



Obiective operationale

O1: sa defineasca notiunea de "decizie";

O2: sa exemplifice cu situatii de decizie din propria experienta;

O3: sa identifice propriile etape in procesul de luare de decizii;

O4: sa aplice algoritmul prezentat situatiilor problema date;

O5: sa identifice factorii care influenteaza luarea deciziilor.

Strategia didactica

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia.

Mijloace didactice: foi flipchart, marker, biletele cu situatiile problema;

Forme de organizare: frontala, pe grupe;

Timp: 50 min

Situatiile problema:

S1: Esti cu prietenul/prietena tau/ta de ceva timp si el/ea este din ce in ce mai nerabdator/oare sa faceti sex. Spune ca daca nu accepti te paraseste.Ce faci?

S2: In urma unui contact sexual apare riscul unei sarcini nedorite datorita folosirii necorespunzatoare a metodelor de contraceptie. Ce faci?

S3: Partenerul/a nu doreste folosirea prezervativului in timpul contactului sexual.Tu in schimb esti pro folosirii. Ce faci?.


Etapele lectiei

Ob.op

Continut instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluare

1

2

3

4

5


1.Moment organizatoric


2.Reactualizarea

cunostintelor

anterioare


3.Anuntarea

temei si a

obiectivelor





4.Dirijarea

invatarii


























5.Asigurarea

retentiei si a

transferului


















6.Incheierea activitatii

















O1







O2





O3

















O4













O5


Pregatirea clasei si a colectivului pentru desfasurarea orei de dirigintie.


Se realizeaza o trecere in revista a discutiilor de ora trecuta despre droguri (tipuri, consecinte, efecte).


Se precizeaza ca ora aceasta este destinata exersarii unui algoritm de luarea

deciziilor, deoarece nu este suficient sa cunoastem consecintele consumului de droguri pentru a lua decizia corecta, insa este un prim pas.


Se solicita elevilor definitii pentru termenul de "decizie", in final ajungandu-se la o sinteza a acestora:

"Decizia este un proces in care o persoana face o alegere din una sau mai multe alternative.".

De asemenea, vor da exemple de decizii pe care le iau in fiecare zi, vor discuta cat de dificil li s-a parut si cum au procedat in luarea acestora. Analizand tipurile de decizii enumerate se va constata ca acestea difera in nivelul de dificultate. Cu cat dificultatea situatiei este mai mare, cu atat si procesul de decizie este mai elaborat.

In continuare se prezinta elevilor urmatorul algoritm:

1.     Stabilirea problemei

2.     Stabilirea optiunilor

3.     Consecintele pozitive si negative

4.     Sentimente

5.     Alegerea deciziei

6.     Motivele alegerii

Se explica ce presupune fiecare etapa in parte pentru o intelegere cat mai eficace, in perspectiva aplicarii acestuia.


Elevii vor fi impartiti pe 3 grupe, fiecare grupa va primi cate o situatie problema.

Pe cate o coala de flipchart vor prezenta algoritmul de luare a deciziilor pentru fiecare situatie.

In final vor numi un reprezentant al fiecarui grup care va prezenta in fata clasei desfasurarea algoritmului pentru situatia data.

Pe parcursul prezentarilor vor fi permise discutiile, insa fara a se pierde din vedere respectarea opiniei celuilalt si argumentarea propriei opinii.

In urma discutiilor generate de prezentari se va solicita elevilor identificarea factorilor care influenteaza luarea deciziilor: presiunea anturaului, sentimente, obiceiuri, prejucati.


Se va urmari si evidentia implicarea in realizarea sarcinilor de grup.












Conversatia


















Explicatia

Demonstratia
















Exercitiul











Conversatia

























Capacitatea de a asocia teoria cu practica

















Capacitatea de a aplica un algoritm stabilit











Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.