Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani educatie fizica - Aruncarea mingii cu o mana si prinderea acesteia cu ambele

PROIECT DIDACTIC 3-5 ani educatie fizica - Aruncarea mingii cu o mana si prinderea acesteia cu ambele




PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 3-5 ani

DISCIPLINA: educatie fizica

TEMA : Aruncarea mingii cu o mana si prinderea acesteia cu ambele.

Joc 1 : " Prinde mingea"

Joc 2: "Pasarelele si automobilul"

TIPOLOGIA :dobandire de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE :activitate comuna



SCOPUL : Dezvoltarea indemanarii.

OBIECTIVE OPERATIONALE

Sa execute variante de mers si alergare

Sa mentina o pozitie corecta a corpului in pozitii statice si in miscare

Sa arunce mingea cu o mana de jos spre pieptul partenerului si sa prinda mingea cu ambele maini

METODE DIDACTICE:

-demonstratia,

- explicatia,

-povestirea,

- exercitiul

MIJLOACE DIDACTICE: Mingi din cauciuc de dimensiuni potrivite copiilor.

DURATA: 20 minute

MOMENTUL ORGANIZATORIC

-maturarea terenului de sport

-procurarea de mingi potrivite, ca marime

-asigurarea tinutei vestimentare

- asigurarea deplasarii copiilor la terenul de sport.

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele activitatii

Continutul

Dozarea

Indicatii metodice

I. Organizarea

colectivului

II Anuntarea temei si a obiectivelor

III. Pregatirea organismului

pentru

efort

Variante de mers si alergare

Influen­tarea

selectiva a

aparatului

locomotor

Exersarea aruncarii si prinderii mingii

Revenirea organismului dupa efort

In incheiere

Alinierea

Controlul tinutei

Exercitii de atentie

" Nu conteaza ca esti mic

Daca te pricepi un pic

Nu conteaza inaltimea

Ci conteaza. istetimea!"

Astazi ne vom juca cu mingi

Vom invata sa prindem mingea si sa o aruncam

Activitatea se va desfasura pe fondul unei povestiri continue:

In formatie de cerc vom porni la plimbare in padure Pe parcursul plimbarii vom merge obisnuit, vom intalni un animal si vom alerga usor , vom merge cu mainile la spate, apucat de coate, vom ajunge intr-o poiana si vom respira aerul curat, vom alerga cu lovirea sezutei cu calcaiele, cu genunchii sus. Ajunsi in poiana vom face cateva exercitii in formatie de semicerc

Exercitiul 1. Roata mica, roata mare

Stand:

1 - 4 - patru rotari mari cu bratele prin inainte, sus, inapoi;

1 - 4 - aceeasi miscare in sens invers, cu rotire mai putin ampla.

Exercitiul 2." Cantarul

Stand departat cu bratele late­ral:

1 - indoirea trunchiului lateral dreapta;

2 - revenire;

3 - 4 - aceeasi miscare si in partea cealalta

Exercitiul 3. Suntem pitici, suntem uriasi

Stand departat:

1 - la suntem pitici, ne ghemuim, la suntem uriasi ridicam mainile

Exercitiul 4 Sari ca mingea

Stand cu mainile pe solduri:

Sarituri ca mingea La comanda minge jos copiii raman in ghemuit cu mainile pe sol, iar la comanda minge sus, ridica mainile sus.

Aruncarea mingii cu o mana.

Educatoarea va demonstra si explica tehnica aruncarii.



Se lucreaza in formatie pe doua linii, fete baieti. Fiecare copil din linia 1 are minge . Linia a doua va fi plasata la o distanta corespunzatoare in fata celor care arunca pentru oprirea mingilor.

Se va asigura astfel densitate lectiei. Fiecare grup va executa aruncarea la comanda "atentie, arunca"

Prinderea mingii se va exersa astfel. In cerc copiii vor astepta mingea cu mana " cos" Educatoarea va avea grija sa arunce, din mijloc, mingea in asa fel incat copiii sa o prinda.

In cerc, copiii se vor juca jocul "Balonasul" Din cerc mic pe versurile

"Umfla-te balonasule

Sa cresti tot mai mare Sa te-nalti

spre soare"..Balonasul creste, creste

La replica " Balonasul s-a spart" copiii aplauda si se reface cercul mic

Adunarea , alinierea.

Aprecieri asupra comportarii copiilor la lectie.

Asigurarea deplasarii organizate in clasa

1 min

3 min

4 x 4

4 x 4

4 x 4

4 ori

De 5 ori

De 2 ori

De 3 ori

Copiii alaturi de mine vor executa diferite miscari ale bratelor

Capul sus, spatele drept coatele  bine apucate.

Atentie, indoim bratele si alergam usor, porniti!

Ajunge, mers obisnuit

Atentie respiram, tragem mult aer pe nas si-l dam afara pe gura.

Rotarile ample cu localizare la nivelul umerilor.

Bratele intinse

Nu indoi genunchii

Capul si trunchiul se mentin drepte, fara inclinare inainte sau inapoi.

In timpul indoirii trun­chiul si capul se mentin in acelasi plan fara aplecare inainte, localizand miscarea pentru indoirea laterala a coloa­nei.

Sariturile se executa pe varfuri, elastic.

Mingea se arunca cu grija fara sa o impinga, apreciind cat mai bine distanta.

Se arunca pe rand si cu o mana si cu cealalta.

Mingile vor fi suficiente, copiii sa nu astepte prea mult pana le vine randul din nou.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mica "Scufita Rosie" - povestirea educatoarei
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - Numarul si cifra 6
PROIECT DIDACTIC Grupa mijlocie Desen liber "Familia mea"
EVALUARE INITIALA-NIVEL II GRUPA MARE
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mijlocie cunoasterea mediului - Cine sunt/suntem ?
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatia limbajului - Cate cuvinte am spus?
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie Cand/cum si de ce se intampla? - Flori de mai multe culori
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani educatie fizica - Aruncarea mingii cu o mana si prinderea acesteia cu ambele



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu