PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE
ACTIVITATEA: Activitate matematica
TEMA: Numaratul in limitele 0 - 5
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si verificare
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Verificarea si consolidarea in limitele 0 - 5
OBIECTIVE OPERATIONALE
-sa numere cardinal grupele de obiecte;
-sa numere ordinal ininte si inapoi obiectivele din siruri;
-sa identifice cifrele de la 0 la 5;
-sa stabileasca locul numerelor in sirul numeric;
-sa rezolve sarcinile fisei matematice;
-sa aprecieze raspunsurile proprii si pe cele ale colegilor;
-sa aiba o pozitie corecta in timpul activitatii.
STRATEGII DIDACTICE :
a) METODE SI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, exercitiul, lucrul in perechi.
b) ELEMENTE DE JOC : intrecerea, gruparea la semnal, aplauze;
c) RESURSE MATERIALE: - material individual, cosulete, cifre, grupe de jucarii, fise.
d) FORME DE ORGANIZARE : frontala si pe grupe.
Categorii de activitati abordate in realizarea temei :
Momentele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Metode didactice |
1. Moment organizatoric |
Pregatirea mobilierului, a materi- alului didactic pentru copii si educatoare |
Copiii canta cante- cul in fiecare dimi- neata | |
2. Captarea atentiei |
In ce anotimp suntem ? |
In anotimpul de iarna | |
3. Reactua- lizarea cunostintelor |
In clasa vor fi asezate grupe de jucarii, cifre, dispuse in locuri vizibile Scara numerica. Copiii vor fi solicitati sa numere cardinal si ordinal, vor recunoaste si identifica cifra corespunzatoare grupei de obiecte. |
Copiii numara cardinal si ordinal Identifica cifrele corespunzatoare grupelor de obiecte gasite in diferite zone ale clasei. |
Explicatia Conversatia Exercitiul |
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Ce ati primit pe masute? Astazi vom numara in limitele 0-5, desfasurand activitati variate in aceelasi timp dovedind ca suntem buni matematicieni. |
Cosulete cu mate- rial Copiii asculta cu atentie | |
5. Dirijarea invatarii |
Pana la cat am invatat noi sa numaram Da-ti exemple de multimi din sala de grupa. Scoatem din cosulet cifra 2 si o asezam pe masa jos in partea stanga Cate elemente ii apartin acestei cifre ? Care sunt vecinii cifrei 2 ? Scoatem cifra 1 si cifra 3 si asezam elementele care apartin cifrei Ce am in mana eu ? Sparg unul . Cu cate am ramas ? Mai sparg unul.Cate mai am ? ,,0" este multimea fara niciun element, multimea vida, scoatem cifra 0 si o asezam pe masuta. Adunam materialele in cos. Ce animal domestic am observat noi ? Cate labute are ? Scoatem cifra patru si o asezam dupa 3 si elementele. Vrea sa-mi recite cineva poezia ,,Miaunica" ? Cate degete am la mana ? Scoatem din cos cifra 5 si o asezam dupa 4, asezam elemente- le si le numaram. Stiti vreo poezie despre cifre ? ,,Unu este mandru soare Auriu si mare. Doi ochi am, doua picioare Dar maini cate am eu oare? Trei iezi mama-capra are: Mic, mijlociu si cel mare. Patru la masina-s roate Fara patru nu se poate. Cinci la mana-s degete Deopotriva harnice." Vom canta cantecelul ,,Numaratoarea". Cati iezi avea capra ? Punem degetul pe cifra 3. Cate Numaram de la 0 la 5. Care sunt vecinii cifrei 3 ? Dar vecinii cifrei 1 ? |
Un copil numara de la 0 la 5. Multimea iepurasilor a masinutelor. Copiii realizeaza sarcina Doua elemente. 1 si 3. Doua baloane Cu un balon. 0 baloane. Copiii aseaza cifrele si elementele. Pisica Copiii realizeaza sarcina ceruta. Un copil recita poezia Un fluture, doi flu- turi, trei fluturi, patrut fluturi, 5 fluturi. Diana recita poezia ,,Numaratoarea" Copiii canta Copiii executa. 4 si 5 0 si 2 |
Conversatia Conversatia Conversatia |
Randul 1 va primi fise Randul 2 cartele matematice si vor aseza scara numerica 0-5. Randul 3 pe carton cifre lipite iar ei vor aseza siluete de copaci si flori cat arata cifra. Castigatorii sunt stimulati. |
Fise Cartele Cartin, siluete de copaci, flori. | ||
Ne ridicam si dansam dansul florilor Luam loc pe scaunele. Copiii vor asculta un fragment din poveste ,,Scufita Rosie". Cum se numeste povestea ? Unde a fost trimisa ea ? De cine a fost pacalita ? Cine le-a salvat pe cele 2 persona- je, Scufita si bunica? Ce alte povesti mai cunoaste-ti? Ce fel de animal e vulpea ? Vom canta cantecul ,,Vulpea cat e de sireata". Fata babei si fata mosului. Cum era fata mosului ? Ce a patit fata babei si baba ? Alcatuiti o propozitie cu cuvan- tul vulpea. |
Copiii danseaza dansul Scufita Rosie La bunica cu mancare De lup Vanatorul Capra cu trei iezi, Salbatic Copiii canta. Harnica, cuminte, rabdatoare Au fost mancate de serpi, balauri |
Conversatia Conversatia |
|
Cum se numeste Cine imi spune poezia ,, mea Ce activitati am desfasurat noi pana acum ? Noi la Cunoasterea mediului am observat fructe, legume, flori, jocurile iernii, bradul, animale domestice, personaje de carte, animale salbatice. Acum pe grupe ve-ti primi: I foi, lipici si din ce este alcatuita o vulpe pentru o ansambla. II Fise: vor picta sireata de vulpe III Vor modela din plastilina vulpea Vor asculta Cd-ul cu Vivaldi in timp ce lucreaza. |
Romania Matematica si dezvol-l-tarea limbajului. Copiii asculta cu atentie Copiii lipesc partile coponente ale vulpei corp, trunchi, si member Copiii picteaza Copiii modeleaza |
Conversatia Explicatia Conversatia |
|
6.Obtinerea performantei |
Copiii vor primi stimuli 4 flori pe care sunt scrise cifre de la 1-5. | ||
7.Fixarea temei |
Voi preciza ce am facut astazi la activitatea de matematica. |
Am numarat si consolidate in limi- tele |
Conversatia |
8. Aprecieri generale si individuale |
Se apreciaza raspunsurile elevilor se ofera stimulente. | ||
9. Feed-back |
In picioare Trenul ii pregatit in gara ca sa plece azi la Cand la oprit, u,u,u. Sunte-ti multumiti copii? |
| |
10. Incheierea activitatii |
Vom incheia cu dansul ,,Nu mi-e frica de baubau". |
Copiii danseaza. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |